Pierwsze protesty przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego

Pierwsze protesty przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na Pomorzu, gdzie trwają wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego, pierwsi powiedzieli "nie" wiertni w pobliżu swoich domów, mieszkańcy Niestkowa (gm. Ustka) - czytamy w dzienniku "Polska Dziennik Bałtycki".

Według opublikowanych niedawno szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), Polska ma największe złoża gazu łupkowego w Europie i zajmuje pod tym względem 11 miejsce na świecie. Zasoby sięgają 5,30 bln m sześc. i starczyłyby na zaspokojenie potrzeb kraju przez 300 lat. Czytaj więcej: Polska ma gaz na 300 lat

Jak czytamy w dzienniku samorządy i firmy wydobywcze zacierają ręce, tymczasem protestują mieszkańcy, którym przeszkadza hałas podczas wierceń. Przedstawiciele firmy BNK Petroleum, która w okolicy Niestkowa trafiła na bogate złoża gazu, spotkali się z protestującymi mieszkańcami. Jednak ich nie przekonali.

Mieszkańcy skarżą się na bardzo uciążliwy hałas podczas codziennych wierceń. Firma BNK Petroleum obiecuje, że rozpatrzy argumentację mieszkańców, jednakże koncern podkreśla, że do rozpoczęcia wydobycia jeszcze daleko. Najpierw konieczne jest uzyskanie koncesji.

Jednak jak zapewnia w "Polsce Dzienniku Bałtyckim" przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego, protesty raczej nie zablokują wydobycia, ponieważ złoża mają charakter regionalny, wykraczają poza granice województwa. Jeśli gmina nie będzie życzyła sobie na swoim terenie wiertni, to zapewne zostanie ona postawiona poza jej granicami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze protesty przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!