PIG: pozytywny wynik wierceń poszukiwawczych gazu łupkowego koło Ustki

PIG: pozytywny wynik wierceń poszukiwawczych gazu łupkowego koło Ustki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego koło Ustki dały pozytywny wynik, poszukująca w tym rejonie gazu firma BNK Petroleum podała wstępne analizy pierwszego odwiertu, w którym znaleziono ślady gazu - poinformował Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Kierownik Pracowni Geologii Naftowej w PIG wyjaśnił, że odwiert wykonany w styczniu i lutym 2011 r. jest jednym z sześciu już wywierconych w Polsce otworów poszukiwawczych gazu łupkowego. Ale pierwszy, z którego dane zostały podane publicznie - podkreślił. "Wyniki pozostałych wierceń, wykonanych od lipca 2010 do dziś, są nadal analizowane i nie zostały dotąd opublikowane" - powiedział Poprawa.

Według PIG informacje firmy BNK Petroleum można określić jako "pozytywne i bardzo zachęcające".

"Pionowy otwór o nazwie Wytowno S-1, zlokalizowany jest w pobliżu wsi Niestkowo pomiędzy Słupskiem i Ustką (woj. pomorskie), na bloku koncesyjnym Sławno" - powiedział Poprawa. Miejscowość Niestkowo leży 8 km na południowy wschód od Ustki, a Wytowno 8 km na zachód od Ustki, 4 km od morza.

"W otworze odwierconym do głębokości 3580 m, stwierdzono obecność licznych objawów gazu ziemnego" - poinformował geolog. Są to samoczynne przypływy gazu z górotworu do otworu wiertniczego, obserwowane w płuczce wydobywanej podczas wiercenia.

Ekspert podkreślił, że gaz, który pojawił się w odwiercie ma dobrą jakość - jest to głównie metan z niewielką domieszką etanu i propanu.

Gaz obserwowano na głębokości od 2,5-3 tys. m do około 3,5 tys. m - poinformował Poprawa. Pojawił się, gdy wiercenie dotarło do poziomu łupków z ery dolnego paleozoiku na odcinku ok. 670 m. W pokładach łupków z okresu dolnego syluru, ordowiku i kambru gaz pojawiał się na odcinku ok. 220 m, a w pokładach łupków z środkowego i górnego syluru na odcinku ok. 450 m. Najbardziej intensywne objawy występowania gazu odnotowano w łupkach okresu ordowiku na odcinku 83 m.

Obecnie trwają analizy pobranego materiału skalnego (rdzeni bocznych) oraz próbek gazu. Firma przeprowadzi pełną analizę rdzeni - m.in. porowatości, przepuszczalności, zawartości węgla organicznego, składu gazu i właściwości mechanicznych. Badana będzie też tzw. dojrzałość termiczna skał, która pokazuje, jaka jest jakość gazu w złożu. Wyniki badań powinny być gotowe na początku kwietnia.

Firma oceni też opłacalność wydobycia. Koszt tego otworu bez szczelinowania, które potrzebne jest do wydobywania gazu łupkowego, szacowany jest na około 6 mln dolarów - podała BNK Petroleum. Firma zapowiedziała, że przygotowuje się do wykonania szczelinowania. Proces ten może zostać przeprowadzony w drugim kwartale tego roku - podała firma.

BNK chce też jak najszybciej przystąpić do odwiertów pod Lęborkiem.

Kalifornijska firma BNK Petroleum ma korzenie w kanadyjskiej firmie Bankers Petroleum - wyjaśnił Poprawa. W Polsce na Pomorzu posiada 6 bloków koncesyjnych przez dwie firmy zależne - Saponis Investments oraz Indiana Investments. BNK Petroleum współpracuje z austriacką firmą RAG Rohoel-Aufsuchungs oraz austriacko-włoską Sorgenia E&P. W Niemczech BNK Petroleum posiada kilka bloków koncesyjnych gazu łupkowego w Nadrenii-Westfalii i Saksonii - podał naukowiec.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Geolodzy oceniają, że w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny mogą zalegać łupki gazonośne. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie. Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight (zakleszczonych) oraz łupkowych, jest trudniejszy w wydobyciu od gazu ze złóż konwencjonalnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PIG: pozytywny wynik wierceń poszukiwawczych gazu łupkowego koło Ustki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!