Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Piotr Litwa, prezes WUG, o gazie łupkowym

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-09-2011 17:14
Piotr Litwa, prezes WUG, o gazie łupkowym

Podawane kolejne wielkości zasobów gazu z łupków w Polsce są wciąż jedynie szacunkowe, niepotwierdzone badaniami - mówi Piotr Litwa, prezes WUG

Fot. PTWP (archiwum)

- Górnictwo to nie tylko węgiel kamienny, który przez wieki był fundamentem polskiej energetyki - mówi Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Szef WUG-u wypowiadał się na temat gazu łupkowego w trakcie konferencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - zatytułowanej Sektor gazowy i węglowy a bezpieczeństwo energetyczne Europy i Polski. Wyzwania. Możliwości. Prognozy - towarzyszącej Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2011.
Prezes WUG wskazał, że dywersyfikacja źródeł energii staje się faktem, a nadzór górniczy staje przed nowymi wyzwaniami.

- Najnowszym jest wydobycie gazu łupkowego - ocenił prezes Litwa. - Sytuacja w branży węglowej jest dobrze rozpoznana. Natomiast gaz łupkowy niesie wiele pytań, na które musimy znaleźć odpowiedzi.

Pierwsze wiercenie w poszukiwaniu gazu łupkowego rozpoczęło PGNiG w 2010 r. na Lubelszczyźnie. Obecnie poszukiwania prowadzi pięć firm, które wywierciły łącznie13 otworów.

Minister Środowiska przyznał dotychczas (stan na 31 sierpnia br.) 101 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu niekonwencjonalnego: 99 - gazu z łupków oraz dwie - tight gazu. Otrzymało je 25 firm.

W ubiegłym roku w WUG gościli przedstawiciele kilkunastu z nich.

- Istotne zapisy koncesyjne znalazły się w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku - zaznaczył Piotr Litwa. - Przyjęte rozwiązania są zgodne z dyrektywą 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów. Istotną zmianą jest także to, że po nowym roku osoby niższego i średniego dozoru ruchu w zakładach wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi nie będą potrzebowały stwierdzanych przez nadzór górniczy kwalifikacji.

Według analiz przeprowadzonych przez firmy konsultingowe zasoby gazu łupkowego w Polsce mogą wynosić ok. 3-5 bln. m3.

- Podawane kolejne wielkości zasobów gazu z łupków w Polsce są wciąż jedynie szacunkowe, niepotwierdzone badaniami - mówił Piotr Litwa. - Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej szacuje polskie zasoby wydobywalne gazu z łupków na 5,30 bln m3, firma konsultingowa Advanced Resources wcześniej szacowała je na 3 bln m3, natomiast firma consultingowa Wood Mackenzie Consultants szacuje je na 1,4 bln m3. Według tych szacunków, Polska ma największe złoża gazu niekonwencjonalnego w Europie i jedne z najdogodniejszych warunków geologicznych do jego wydobywania. Kolejnym krokiem w określeniu wielkości potencjału wydobywczego Polski będą wyniki prac amerykańskiej służby geologicznej i polskiego Państwowego Instytutu Geologicznego, które zostaną opublikowane prawdopodobnie we wrześniu tego roku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP