PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Piotr Woźniak: czy rząd unicestwi fundament "ustawy łupkowej"…

Autor: Piotr Woźniak, były wiceminister środowiska
04-02-2014 20:01
Piotr Woźniak: czy rząd unicestwi fundament "ustawy łupkowej"…
Fot. PTWP (Krzysztof Matuszyński)

Rada Ministrów niebawem ma podjąć decyzję m.in. co do powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE). To drugi - po wyłączeniu tzw. sukcesji generalnej przy koncesjach - i równie ważny fundament zmian, których wymaga polskie Prawo geologiczne i górnicze. Trzecim pozostaje wyłącznie przetargowy tryb udzielania koncesji.

W "łupkowym" raporcie Najwyższej Izby Kontroli podanym do publicznej wiadomości na początku stycznia 2014 r., wartym lektury, chociaż trudnym w odbiorze dla czytelnika spoza branży, nie obyło się bez pomyłek i uproszczeń – zwłaszcza w definicjach (np. "ustanowienia" użytkowania górniczego) albo w szeroko omówionym wyroku ETS, dotyczącym przecież poprzedniej wersji ustawy Prawo geologiczne i górnicze (przestała obowiązywać z dniem 31 grudnia 2011 r.).
O raporcie czytaj także: NIK: łupki opóźnione przez niewłaściwe działania administracji rządowej

Spóźniony raport

To istotne, gdyż precyzyjne rozgraniczenie problematyki koncesyjnej w dwóch różnych ustawach (z 1994 i 2011 r.) ułatwiłoby ocenę, jakie kwestie warte są dalszej pracy organu koncesyjnego, w tym pracy nad nową legislacją. Mamy tymczasem do czynienia z dokumentem, który na równi potraktował wady aż dwóch ustaw – aktualnej, obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. i poprzedniej.

Różna jest, rzecz jasna, wartość krytyki stanu prawnego, który przeszedł do historii, a inna – obecnie obowiązującego. NIK zdecydował o skontrolowaniu lat 2007-12: zbadał pięć lat pod rządami starej ustawy i jeden rok – nowej, obecnej. Zapewne dlatego, że przygotowywał się do kontroli dużo wcześniej, na gruncie przepisów starego prawa, i nie nadążył za zmianą legislacji.

Uważam ten raport za spóźniony. Powinien być gotowy i upubliczniony najpóźniej na koniec 2011 r., tzn. wtedy, kiedy wchodziła w życie nowa wersja ustawy Prawa geologicznego i Górniczego (PGG). Obowiązuje ona do dziś, a nad jej kolejną zmianą resort środowiska pracował nieprzerwanie dwa lata (od końca grudnia 2011 r.) - aż do ukończenia projektu nowego prawa w październiku 2013 r.

Prócz tych usterek, raport NIK ma jedną zasadniczą wadę – brak konfrontacji PGG z art. 55 Kodeksu cywilnego (Kc) i kilkoma artykułami Kodeksu spółek handlowych (Ksh). Mniej biegłym w koncesjach geologicznych trzeba tu wyjaśnić, na czym polega absurdalna kolizja Prawa geologicznego i górniczego z tymi uniwersalnymi, bo rządzącymi całym obrotem gospodarczym, przepisami Kc i Ksh.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 755 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP