PiS: marszałek Sejmu i rząd blokują projekt ws. łupków

PiS: marszałek Sejmu i rząd blokują projekt ws. łupków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd i marszałek Sejmu blokują projekt regulujący zasady wydobycia gazu łupkowego w Polsce - uważają posłowie PiS. Ich zdaniem brak regulacji prawnych w tej dziedzinie naraża Skarb Państwa na straty, a koncesje mogą się znaleźć "w rękach podmiotów Polsce wrogich".

Chodzi o projekt, który PiS złożył w listopadzie 2011 roku. Projekt ma - według jego autorów - zagwarantować państwu sprawiedliwy udział w dochodach z wydobycia gazu łupkowego. Zawiera regulacje m.in. z zakresu koncesji na wydobycie i wysokości opłat wydobywczych.

"Dlaczego marszałek Sejmu zdejmuje po raz kolejny projekt ustawy PiS? Dlaczego wciąż rząd nie przedstawia swojego stanowiska?" - pytał we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie. Poinformował, że na posiedzeniu Konwentu Seniorów już kilkakrotnie, ostatni raz w poniedziałek, usłyszał, że projekt nie jest procedowany, ponieważ czeka na opinię rządu.

"Ten projekt jest blokowany ze szkodą dla Skarbu Państwa" - podkreślił Błaszczak. Szef klubu PiS ocenił, że brak odpowiednich regulacji umożliwia niekontrolowany proces zbywania koncesji.

Poseł PiS Piotr Naimski dodał, że ministerstwo środowiska przygotowuje własne rozwiązania, ale "okazuje się, że ministrowie nie mogą dojść do konkluzji w sprawie ostatecznego kształtu". "Wszystko to dzieje się, gdy trzydzieści pięć na sto dziesięć to są koncesje, które nie zobowiązują firmy do wykonywania jakichkolwiek odwiertów. To skłania do pytania, co przez pięć lat zamierzają robić firmy, które uzyskały koncesje? Być może jedynym ich celem jest poszukiwanie nabywcy koncesji" - sugerował.

Naimski, za główną osobę hamującą proces legislacyjny ws. gazu łupkowego, uznał ministra finansów Jacka Rostowskiego. "Ten jego opór narazi Skarb Państwa na ewidentne straty. Koncesje mogą znaleźć się w rękach podmiotów Polsce wrogich. W tej chwili stan prawny jest taki, że Skarb Państwa nie ma żadnej kontroli nad obrotem udziałami w spółkach posiadających koncesje" - przestrzegał.

Projekt PiS zakłada utworzenie specjalnej spółki Skarbu Państwa, która byłaby udziałowcem wszystkich spółek tworzonych dla obsługi koncesji wydawanych przez ministerstwo środowiska. Miałaby ona prawo pierwokupu udziałów sprzedawanych przez innych.

Koncesje wydobywcze mają być przyznawane w drodze otwartych przetargów. Opłata za użytkowanie górnicze przy takiej koncesji będzie określana w umowie cywilno-prawnej, jak obecnie w Prawie geologicznym i górniczym, ale jej wysokość będzie nie mniejsza niż 40 proc. wartości gazu przewidywanego do wydobycia w złożu. Opłaty trafiałyby na specjalny fundusz im. Łukasiewicza, pozostający w ograniczonej dyspozycji Sejmu.

Zdaniem wiceministra środowiska, Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka, opozycja ma prawo forsować swoje rozwiązania, jednak w projekcie proponowanym przez PiS brakuje całościowej koncepcji zarządzania wydobyciem gazu w Polsce - czy to w zakresie polityki koncesyjnej czy uczestnictwa państwa w wydobyciu.

"Zawarta w nim propozycja utworzenia specjalnej spółki Skarbu Państwa, która byłaby udziałowcem wszystkich spółek tworzonych dla obsługi koncesji wydawanych przez Ministra Środowiska jest sensowna. Ale opozycja nie wskazuje, z czego ta spółka ma czerpać kapitał i w jakim trybie miałaby wchodzić na koncesje. To jest koncepcja delikatnie mówiąc niedopracowana. Ponadto pomysł PiS, aby obłożyć firmy wydobywcze 40-proc. podatkiem od przychodu niezależnie od kosztów, to najskuteczniejszy sposób aby zniechęcić firmy wydobywcze do działalności w Polsce" - powiedział PAP we wtorek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS: marszałek Sejmu i rząd blokują projekt ws. łupków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!