Po 2016 r. koszty PGNiG spadną o ok. 1 mld zł

Po 2016 r. koszty PGNiG spadną o ok. 1 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PGNiG wprowadza program efektywności operacyjnej, który ma być wdrażany w grupie w latach 2014-2016. Dzięki niemu koszty firmy po 2016 roku spadną trwale o ok. 1 mld zł - poinformował PAP prezes PGNiG Mariusz Zawisza.

"W poniedziałek formalnie rozpoczęliśmy wdrażanie programu. Opiera się on na dwóch nogach - efektywności kosztowej i przeanalizowaniu efektywności naszych inwestycji" - powiedział prezes.

"Wstępnie policzyliśmy, że w całej grupie możemy dzięki temu obniżyć trwale koszty o ok. 1 mld zł po 2016 roku" - dodał.

Horyzont programu to lata 2014-2016.

"Chcemy już w 2016 r. konsumować owoce tych działań. Oparte są one o piętnaście inicjatyw optymalizacyjnych dotyczących wielu segmentów grupy kapitałowej, m.in. dystrybucji, obrotu hurtowego, obrotu detalicznego, magazynowania, segmentu poszukiwania, termiki, IT, usług serwisowych i wiertniczych" - powiedział prezes.

PGNiG zamierza m.in. realizować wspólną politykę zakupową w grupie. W planach jest też spłaszczenie struktury organizacji poprzez likwidację części stanowisk kierowniczych, a także przeanalizowanie takich kwestii jak kształt układów zbiorowych.

Spółka będzie również chciała pozbywać się firm, które nie są związane z jej główną działalnością, przejrzy też portfel nieruchomości pod kątem sprzedaży zbędnego majątku.

"Na początku będziemy chcieli wyselekcjonować spółki i majątek przeznaczony do sprzedaży. W drugiej części roku przejdziemy do procedur związanych z ich wyceną, a następnie do procedur sprzedażowych" - powiedział Zawisza.

PGNiG nie wyklucza też dalszej redukcji etatów w grupie, która zatrudnia obecnie ok. 30 tys. osób. Wiosną przeprowadzono już mały program dobrowolnych odejść, z którego skorzysta ok. 200 osób.

"Na dziś nie przedstawiamy skali zwolnień. Analizy pokażą, na jakie działania zdecydujemy się ostatecznie" - powiedział Zawisza.

Z kolei przegląd portfela inwestycyjnego grupy ma na celu wsparcie wyłącznie tych projektów, które mają "głęboki sens biznesowy".

"Przefiltrujemy program prac poszukiwawczych, przeanalizujemy inwestycje w magazyny i w spółkę dystrybucyjną PSG. Weryfikacji będzie też podlegał portfel inwestycji związanych z PGNiG Termika, w ciepło i wytwarzanie" - zapowiedział prezes.

Dodał, że za kilka lat pojemości magazynowe wzrosną do 3 mld m sześc. z 2,5 mld m sześc. obecnie.

"To już będzie wystarczająca ilość" - powiedział.

Prezes ocenił, że w trudnej sytuacji znajdują się dwa podmioty z grupy - PGNiG Exalo i PGNiG Technologie.

"Spółki te są w fatalnej sytuacji gospodarczej i będą wymagały gruntownych procesów restrukturyzacyjnych. W szczególności dotyczy to PGNiG Technologie. Bez radykalnych działań restrukturyzacyjnych tej spółce moim zdaniem grozi upadłość" - powiedział.

W przypadku PGNiG Exalo sytuacja przedstawia się, zdaniem prezesa, nieco lepiej, choć również jest skomplikowana.

"Trzeba w tych podmiotach uporządkować działalność operacyjną, ograniczyć koszty, zapewnić należytą płynność finansową, ustabilizować wyniki" - powiedział Zawisza.

"Jeśli podejdziemy do restrukturyzacji bardzo restrykcyjnie, to perspektywa naprawy spółek w roku 2016 jest realna" - dodał.

Za poprzednich zarządów PGNiG obie spółki były wytypowane do IPO (pierwszej oferty publicznej - PAP), które miało nastąpić w 2013 roku.

Exalo Drilling powstała z konsolidacji pięciu spółek wiertniczo-serwisowych: PNiG Nafta, PNiG Kraków, PNiG Jasło, Poszukiwania Naftowe Diament i Zakład Robót Górniczych Krosno. Jej wcześniejsza robocza nazwa to PGNiG Poszukiwania.

Spółka PGNiG Technologie powstała z połączenia czterech spółek z grupy koncernu - Naftometu, Naftomontażu, Gazobudowy i ZRUG-u. PGNiG Technologie buduje gazociągi, projektuje elementy platform wiertniczych, także służące wydobyciu gazu łupkowego, m.in. gotowe zestawy głowicowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po 2016 r. koszty PGNiG spadną o ok. 1 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!