Po wojnie w Gruzji Europa traci turkmeński gaz

Pierwsze fatalne skutki wojny w Gruzji: Turkmenistan postanowił sprzedać Chińczykom i Rosjanom gaz, który wcześniej miał trafić do Europy rurami przez Gruzję.

Przywódcy państw UE na nadzwyczajnym szczycie będą się zastanawiać nad reakcją Wspólnoty na agresję Rosji na Gruzję. Nie czekając na wyniki szczytu, Moskwa postanowiła przejąć inicjatywę i upiec pieczeń na ogniu konfliktu na Kaukazie - pisze "Gazeta Wyborcza".

W Aszchabadzie wicepremier Rosji Wiktor Zubkow podpisał z prezydentem Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuchamedowem umowę o rosyjsko-turkmeńskiej współpracy gospodarczej i handlowej. - Turkmenistan traktuje Rosję jako dobrego przyjaciela i partnera strategicznego, z którym chce rozwijać konstruktywny dialog - stwierdził Berdymuchamedow.

Wiktor Zubkow jest szefem rady nadzorczej Gazpromu i interesy tego koncernu mają dla Moskwy kluczowe znaczenie w Turkmenistanie. Gazprom kupuje 50 mld m sześc. turkmeńskiego gazu rocznie i potem z zyskiem odsprzedaje surowiec Ukrainie i Europie Zachodniej. Aszchabad chciał zmniejszyć zależność w handlu z Europą od pośrednictwa Gazpromu. Wiosną tego roku szef unijnej dyplomacji Benita Ferreo-Waldner po wizycie w Aszchabadzie ogłosiła, że Turkmenistan od przyszłego roku zarezerwuje dla Europy 10 mld m sześc. surowca - tyle, ile rocznie importuje Polska. Turkmeński surowiec mógłby dopłynąć do Europy gotowymi połączeniami przez Azerbejdżan, Gruzję i Turcję. Rozważano też budowę nowego połączenia, aby przez Morze Kaspijskie połączyć Turkmenistan z Azerbejdżanem.

Obawiając się konkurencji dla Gazpromu w Europie, Rosja zaproponowała Turkmenistanowi i Kazachstanowi budowę nowego gazociągu do Rosji, dookoła Morza Kaspijskiego. Aszchabad początkowo zgodził się pompować tą rurą do 20 mld m sześc. surowca. Dwa tygodnie przed wojną w Gruzji po rozmowach z prezesem Gazpromu prezydent Berdymuchamedow zgodził się zwiększyć przepustowość nowej rury do Rosji do 30 mld m sześc. Porozumienie z Gazpromem zawarte przed wojną z Gruzją umocniła wczorajsza umowa rządowa z Moskwą.

Dodatkowo w piątek podczas wizyty prezydenta Chin Hu Jintao Turkmenistan zobowiązał się też zwiększyć dostawy gazu do Chin z 30 do 40 mld m sześc. rocznie. Turkmeński gaz popłynie do Państwa Środka nową rurą, która będzie gotowa pod koniec przyszłego roku. Chiński koncern CNPC dostał w zeszłym roku koncesję na eksploatację gigantycznych złóż w Turkmenistanie zawierających 1,3 bln m sześc. surowca - tyle, ile cała UE zużywa przez dwa lata.

Po obecnym zwiększeniu przez Aszchabad po 10 mld m sześć. dostawy gazu do Rosji i Chin Europa praktycznie nie ma już szans na taką samą ilość obiecanego surowca. W zeszłym roku Turkmenistan wydobył 72 mld m sześc. gazu i do 2010 r. chce zwiększyć wydobycie do 120 mld m sześc. To starczy tylko na pokrycie obecnych zobowiązań wobec Moskwy i Pekinu, nie zostawiając nadwyżki turkmeńskiego gazu dla Europy.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po wojnie w Gruzji Europa traci turkmeński gaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!