Podsumowanie roku gazowego 2013/2014

Podsumowanie roku gazowego 2013/2014
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok gazowy 2013/2014 rozpoczął się o godz. 6.00 w dniu 1 października 2013 r. i skończył o godz. 6.00 w dniu 1 października 2014 r. W roku gazowym 2013/2014 GAZ-SYSTEM S.A. przetransportował 16 mld metrów sześc./ 179,3 TWh gazu.*

Z usługi przesyłania gazu ziemnego korzystało 75 podmiotów, a GAZ-SYSTEM S.A. świadczył usługę przesyłania paliwa gazowego krajowym systemem przesyłowym i systemem gazociągów tranzytowych na podstawie 99 umów (łącznie dla krajowego systemu przesyłowego i systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa).

Spółka działała w oparciu o: Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, której zmiany były zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia 22 listopada 2013 r. oraz decyzją z dnia 30 sierpnia 2014 r., jak również zgodnie z Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa, zatwierdzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia 31 sierpnia 2011r. i zmienioną decyzją z dnia 3 lutego 2014 r. Wprowadzone w aktualizacjach Instrukcji kolejne rozwiązania mają na celu ułatwiać Klientom dostęp do elastycznej i efektywnej usługi przesyłania.

Istotne z punktu widzenia relacji handlowych GAZ-SYSTEM S.A. z Klientami, było wdrożenie mechanizmu aukcyjnego, jako podstawowego sposobu przydziału przepustowości w punktach na połączeniu z systemami przesyłowymi sąsiednich krajów. Gwarantuje on anonimowość uczestników rynku oraz przejrzystą i obiektywną wycenę przepustowości w najbardziej pożądanych punktach systemu, w których zainteresowanie rynku przewyższa dostępne zdolności techniczne.

GAZ-SYSTEM S.A. wprowadził pełną standaryzację produktów, ze względu na okres świadczenia usługi przesyłania (w podziale na produkty roczne, kwartalne, miesięczne i dobowe). Według tego standardu GAZ-SYSTEM S.A. zaoferował produkty w 200 aukcjach, w tym również w zorganizowanej wspólnie z GASCADE - aukcji produktu powiązanego w punkcie Mallnow (rewers wirtualny na gazociągu jamalskim). Spółka wdrożyła i uruchomiła nową platformę alokowania przepustowości - GAZ-SYSTEM Aukcje i zdecydowała o przeniesieniu na nią aukcji dla wszystkich oferowanych przez siebie produktów. Podjęła również decyzję o podjęciu współpracy z czeskim operatorem Net4Gas w sprawie oferowania na tej platformie produktu powiązanego w punkcie Cieszyn.

Rozwiązania przyjęte w instrukcji, m.in. takie jak: rezygnacja czy odsprzedaż niewykorzystanej przepustowości, dały uczestnikom rynku możliwość bardziej elastycznego reagowania na ich potrzeby zakupowe i umożliwiły elastyczne budowanie portfela zamówionych mocy.

GAZ-SYSTEM S.A. wprowadził również rozwiązania umożliwiające uruchomienie rynku dnia bieżącego przez Towarową Giełdę Energii S.A. Ilości gazu przesłane w wyniku transakcji na TGE (zgodnie z nominacjami składanymi przez TGE w imieniu i na rzecz zleceniodawcy usługi przesyłania - ZUP) w roku gazowym 2013/2014 wzrosły z 103 GWh w październiku 2013 r. do 5,13 TWh we wrześniu 2014 r.

Stale poprawiana jest dostępność danych dla uczestników rynku w trakcie bieżącej doby gazowej: skrócony został czas na akceptowanie przez GAZ-SYSTEM S.A. nominacji na następną dobę gazową (zawsze do godz. 16.00) oraz wprowadzono dodatkowy termin przekazywania danych w trakcie bieżącej doby gazowej. Od 1 października 2014 r. do godz. 18.00 danej doby gazowej GAZ-SYSTEM S.A. przekazuje ZUP dane operatywne za pierwszych sześć godzin doby gazowej wraz z określeniem statusu niezbilansowania. W tym celu niezbędne jest wykonywanie alokacji operatywnych za pierwszych sześć godzin danej doby gazowej przez odbiorców końcowych oraz przez operatorów systemów dystrybucyjnych.

Istotnymi zmianami w modelu rynku gazu wprowadzonymi w IRiESP w roku 2013/2014 są:
• wprowadzenie mechanizmu grup bilansowych (obowiązuje od 1 października 2014 r.)
• ujednolicenie zasad dotyczących funkcjonowania operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) – obowiązuje od 1 października 2015 r.

Pierwsza zmiana daje możliwość podjęcia współpracy pomiędzy zleceniodawcami usług przesyłania, w ramach której jeden ZUP będzie odpowiedzialny za bilansowanie innych ZUP.

Natomiast jednolite zasady dla OSD, które wejdą w życie 1 października 2015 r. dają wszystkim OSD wyłączność zakupu przepustowości (mocy umownej) na połączeniu ich systemu dystrybucyjnego z systemem przesyłowym GAZ-SYSTEM S.A., otwierają dla odbiorców końcowych przyłączonych do tych systemów dystrybucyjnych możliwość udziału w elastycznym rynku gazu.

W 2013/2014 roku zostały wprowadzone dwie zmiany porządkujące praktykę funkcjonowania w relacjach handlowych Klientów z GAZ-SYSTEM S.A.:

• od dnia 1 sierpnia 2014 r.** zarówno bilansowanie, jak i rozliczanie za świadczoną usługę przesyłania odbywa się w jednostkach energii (kWh). W związku z powyższym dostosowano zapisy IRiESP, w szczególności w zakresie przydziału przepustowości, który od 1 sierpnia 2014 r. odbywa się w jednostkach energii. Dostosowano również zapisy dotyczące wyznaczania ilości paliwa gazowego w jednostkach energii.

• na poziomie IRiESP uregulowane zostały zasady oferowania przez GAZ-SYSTEM S.A. przepustowości (mocy umownej) w ramach produktów powiązanych; odtąd zasady oferowania produktów powiązanych są z góry znane Użytkownikom Systemu, którzy chcieliby wziąć udział w aukcji. Przed aukcją GAZ-SYSTEM S.A. będzie publikował jedynie informacje szczególne dla każdej z aukcji, m.in. ilość przepustowości, termin aukcji oraz platformę internetową, na której wspólnie z Operatorem Systemu Współpracującego przeprowadzi aukcję przepustowości na zasadach powiązanych.

Ponadto spółka uzgodniła z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki Plan Rozwoju na lata 2014 - 2023. Plan, który wcześniej był konsultowany z uczestnikami rynku, przedstawia kierunki rozwoju infrastruktury przesyłowej w perspektywie najbliższych 10 lat, która ma zapewnić warunki do połączenia rynku polskiego z rynkami krajów sąsiednich w celu budowania jednolitego rynku gazu w Europie.

W procesie budowy rynku ważne jest też zaangażowanie wraz z partnerami zagranicznymi w przygotowanie nowych interkonektorów, które zostały uznane przez Komisję Europejską jako istotne z punktu budowy bezpiecznego jednolitego europejskiego rynku gazu (lista projektów o znaczeniu wspólnotowym – Project of Common Interest). GAZ-SYSTEM S.A. opracował również regionalne plany rozwoju w regionie państw bałtyckich oraz Europy Środkowej i Wschodniej oraz aktywnie działał na rzecz promocji opracowanych przez spółkę rozwiązań, dotyczących alokowania przepustowości w europejskich systemach przesyłowych w tym, mi.in. poprzez platformę GAZ-SYSTEM Aukcje, dostępną na skalę europejską.

Zainteresowanie nowych Klientów chęcią współpracy z GAZ-SYSTEM S.A. w roku gazowym 2013/2014 odzwierciedlało się również poprzez rozpatrzenie 24 wniosków i określenie 21 warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. W mijającym roku gazowym wynegocjowano i finalnie zawarto 17 umów o przyłączenie, oddano również do eksploatacji 11 obiektów, których realizacja odbywała się na podstawie umów o przyłączenie zawartych w latach ubiegłych.

W wyniku wprowadzonych przez GAZ-SYSTEM S.A. zmian w modelu rynku gazu wzrosło zainteresowanie Klientów usługą przesyłową. Obserwujemy, że Klienci przyzwyczajają się do proponowanych przez spółkę narzędzi informatycznych i chętnie korzystają z elektronicznego i coraz bardziej upraszczanego obiegu informacji i dokumentów. Oferowane przez spółkę usługi przesyłania rewersowego cieszyły się dużym zainteresowaniem Klientów.

W roku gazowym 2013/2014 GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził 5 warsztatów i 5 konsultacji dedykowanych Klientom. Uzgadnianie przyjmowanych w IRiESP rozwiązań i stały dialog z Klientami, stały się najlepszą praktyką w dialogu GAZ-SYSTEM S.A. z uczestnikami rynku, jako kluczowymi interesariuszami spółki. W tym roku gazowym spółka przeprowadziła pogłębione, jakościowe badania satysfakcji Klienta, które potwierdziły wysoką ocenę współpracy i obsługi świadczonej przez GAZ-SYSTEM S.A. Za czas Klientów poświęcony na ocenę i dalsze rekomendacje do budowania nowych rozwiązań biznesowych, spółka podziękowała Klientom na uroczystej inauguracji nowego roku gazowego – 2014/2015, który rozpoczął się 1 października 2014 r. o godz. 6.00.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną podsumowującą 10 lat funkcjonowania GAZ-SYSTEM S.A.

*Podany wolumen przesłanego paliwa gazowego uwzględnia przesył gazu zaazotowanego (Lw), którego objętość przeliczono na gaz wysokometanowy (E). Rozliczenie usługi przesyłu odbywa się w oparciu o jednostki energii( kWh), w związku z tym wielkość przesłanego paliwa gazowego w jednostkach objętości (m3) jest wartością poglądową. Podane wielkości uwzględniają pracę podziemnych magazynów gazu.

** Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwa gazowymi (Dz. U. poz. 820) oraz zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podsumowanie roku gazowego 2013/2014

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!