XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Podział koncernu E.ON

Podział koncernu E.ON
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szokująca oferta koncernu E.ON, który zaproponował sprzedanie swoich sieci przesyłowych, może wywołać efekt domina w sektorze energetycznym Unii.

Niemiecka firma zawarła z unijnym organem regulacyjnym porozumienie o wyzbyciu się majątku w celu rozwiązania dwóch prowadzonych przeciwko niej postępowań antymonopolowych. Decyzja to wielkie zwycięstwo Neellie Kroes, unijnej komisarz ds. konkurencji - pisze "Gazeta Prawna".

Często grozi ona, że użyje swoich uprawnień antymonopolowych do zmuszenia grup energetycznych, żeby oddzieliły utrzymywanie sieci od innych rodzajów działalności. Komisarz jest przekonana, że niektóre zintegrowane firmy wykorzystują władzę nad gazociągami, sieciami przesyłowymi i innymi elementami infrastruktury do eliminacji konkurencji.

Porozumienie między Brukselą i E.ON - obejmujące również wyzbycie się na rzecz konkurentów 4800 MW mocy wytwórczych - może jednak postawić w stan alarmu szefów innych głównych grup energetycznych w Europie.

- Porozumienie z flagową energetyczną firmą niemiecką może sprawić, że stanowisko firm, wobec których też prowadzone jest postępowanie, stanie się trudniejsze do obrony - mówi Matthew Levitt z firmy prawnej Lovells.

Porozumienie pokazuje, że Bruksela zdolna jest przełamać impas polityczny i podjąć zdecydowane działania w celu podziału jednej z największych grup energetycznych. Paryż i Berlin walczyły z innymi krajami o zablokowanie propozycji przepisów, które mogłyby doprowadzić do podziału firm takich jak E.ON, EdF i RWE. Informacja o porozumieniu z E.ON pojawiła się w momencie, gdy unijni ministrowie ds. energii radzili w Brukseli nad kontrowersyjnymi dla niektórych państw planami wprowadzenia przepisów o podziale grup energetycznych.

Wulf Bernotat, szef E.ON, ostrzegał w zeszłym roku, że największe zagrożenie dla europejskich grup energetycznych stanowi nie Rosja, lecz Komisja Europejska. Jednak jego przekonanie, że Bruksela będzie musiała długo walczyć, żeby dopiąć swego, wydaje się nieuzasadnione.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podział koncernu E.ON

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!