Połączenia gazowe: znaczenie geopolityczne i ekonomiczne

Połączenia gazowe: znaczenie geopolityczne i ekonomiczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozbudowę sieci gazowej należy rozpatrywać na dwóch poziomach: geopolitycznym i ekonomicznym Rozbudowa sieci połączeń gazowych z państwami południowymi to bardzo słuszny kierunek - mówi wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

- Takie myślenie wspiera także Komisja Europejska dofinansowując budowę powstających na południu naszego kraju gazociągów, które w przyszłości mogłyby leżeć na trasie Polska - Chorwacja - dodaje nasz rozmówca.

Jest także inna idea. Polski terminal gazowy miałby się stać punktem wyjścia dostaw gazu do tych krajów regionu, które w całości powiązane są z systemem poradzieckim, na przykład do byłych republik bałtyckich.

- Nasz terminal LNG należy postrzegać jako inwestycję regionalną, związaną nie tylko z polskim rynkiem. W końcu to pierwsza taka inwestycja w rejonie Morza Bałtyckiego i w całej Europie Środkowo - Wschodniej. W Unii Europejskiej istnieje 19 takich obiektów. Nasz będzie dwudziesty. W zakresie LNG Polska jest regionalnym pionierem.

- Uważam, że pomysł zaopatrywania w gaz republik bałtyckich jest dobry i co więcej - realny. Już prowadzimy rozmowy, aby nasz terminal LNG połączyć gazociągiem z potencjalnymi zagranicznymi odbiorcami surowca. Pierwsza część połączenia Świnoujście – Gdańsk o długości 300 km już powstaje. Nie ma przeciwwskazań by wybudować kolejny odcinek gazociągu w kierunku państw bałtyckich. - wyjasnia wiceminister.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Połączenia gazowe: znaczenie geopolityczne i ekonomiczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!