PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Połączenie gazowe Północ - Południe zwiększy nasze bezpieczeństwo

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
16-02-2011 13:36
Połączenie gazowe Północ - Południe zwiększy nasze bezpieczeństwo

Podczas poniedziałkowego szczytu krajów Grupy Wyszehradzkiej dyskutowano między innymi o współpracy energetycznej. Jednym z wiodących tematów była sprawa połączenia gazowego pomiędzy dwoma terminalami LNG: polskiego w Świnoujściu i chorwackiego na wyspie Krk. O znaczeniu ewentualnej inwestycji mówi prezes Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Jan Chadam.

Dariusz Malinowski: dlaczego warto budować połączenie Północ-Południe?
Jan Chadam, prezes Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System: Korytarz Północ - Południe nie będzie oddzielnym gazociągiem tak jak na przykład gazociąg jamalski - w pierwszej kolejności pozwoli na rozwój wewnętrznych systemów przesyłowych w Europie Środkowej (co i tak byłoby niezbędne ze względu na stan tej infrastruktury) i ich połączenie w zintegrowaną sieć.

W ten sposób możliwy byłby przesył gazu z Północy na Południe lub w odwrotnym kierunku, ale bez konieczności budowania oddzielnego gazociągu. Warto więc ten projekt realizować, bo nie jest to wcale inwestycja bardzo kosztowna a pozwoliłaby na stworzenie całkiem nowej drogi transportu gazu w Europie i efektywne wykorzystanie wewnętrznych gazociągów przesyłowych w poszczególnych państwach.

Jak wpłynęłoby ono na bezpieczeństwo gazowe Polski?

- Gaz-System jest zdeterminowany uczestniczyć w tym projekcie, ponieważ jest to dla Polski rozwiązanie strategiczne, które w połączeniu z terminalem LNG w Świnoujściu definitywnie zakończyłoby dyskusje na temat bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do naszego kraju. Mielibyśmy techniczne możliwości do zakupu i transportu tańszego gazu na tzw. rynkach spotowych, a gdyby okazało się że są takie możliwości to moglibyśmy też eksportować gaz do innych krajów.

W dłuższej perspektywie ten projekt podniesie konkurencyjność rynku gazu. Zmieni też pozycję Polski - nasz system przesyłowy będzie odrywać aktywną rolą w transporcie gazu w Europie. Korytarz Północ - Południe zakłada połączenie powstającego terminalu LNG w Świnoujściu przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację, Węgry z proponowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji i ewentualnie gazociągiem Nabucco.

Dzięki temu zintegrujemy regionalne rynki gazowe oraz zwiększymy bezpieczeństwo dostaw gazu poprzez umożliwienie dostępu do jego nowych źródeł na północy i południu Europy. Przesył gazu Korytarzem Północ - Południe będzie możliwy także dzięki rozbudowie polskiej sieci gazociągów.

W ten sposób, obok poprawy bezpieczeństwa energetycznego, zwiększymy komercyjne wykorzystanie terminalu LNG w Świnoujściu, a nasz kraj zacznie odgrywać aktywną rolę w transporcie gazu w Europie Środkowej, umożliwiając dostęp do światowego rynku skroplonego gazu ziemnego takim krajom jak Czechy, Słowacja, Węgry.

Czy UE mogłaby się zaangażować w finansowanie projektu?

- Idea korytarza Północ - Południe jest wspierana przez Unię Europejska, ponieważ ten projekt wpisuje się w unijne priorytety związane z budową zintegrowanego systemu przesyłowego w Europie. Liczymy więc, że UE będzie wspierać także finansowo realizację korytarza Północ - Południe .

Kiedy możliwa realizacja projektu?

- Realnie oceniam, że taki korytarz mógłby powstać już około 2016 – 2017.

Rozmawiał Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP