Połączenie gazowe z Litwą wymaga wsparcia

Połączenie gazowe z Litwą wymaga wsparcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt budowy połączenia gazowego z Litwą to ponad 550 km gazociągu o wartości blisko 550 mln euro. Z uwagi na skalę projekt nie powstanie bez wsparcia rządowego i samorządowego - mówi Sławomir Śliwiński, członek zarządu Gaz-Systemu.

- Projekt ma szansę otrzymać znaczące dofinansowanie ze środków europejskich, bo Komisja Europejska mocno dopinguje przedsięwzięcia wzmacniające niezależność energetyczną krajów nadbałtyckich - przekonywał Sławomir Śliwiński.

Podkreślił, że w kierunku litewskim będzie mógł być również tłoczony gaz z oddawanego do użytku w przyszłym roku terminalu LNG w Świnoujściu, za pośrednictwem rozbudowywanej właśnie tłoczni w Rembelszczyźnie pod Warszawą.

- To przedsięwzięcie sprzyja także integracji rynku europejskiego, po to realizowane są te projekty międzynarodowe, żeby likwidować istniejące „wyspy energetyczne” - dodał.



Według niego o wielowymiarowości tego projektu świadczy to, że przyczyni się on również do stworzenia normalnego rynku handlu gazem. - Im więcej towaru może wpłynąć na nasz rynek, tym bardziej podlega on prawom ekonomii i może być przez różne podmioty kupowany i sprzedawany w zależności od potrzeb i możliwości - powiedział.

W planie inwestycyjnym Gaz-Systemu ten gazociąg przewidziany jest do realizacji w latach 2019-2020, ale Sławomir Śliwiński zastrzegł, że te terminy muszą jeszcze znaleźć potwierdzenie po stronie litewskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Połączenie gazowe z Litwą wymaga wsparcia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!