Polak ekspertem Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego ONZ

Polak ekspertem Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego ONZ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Marcin Mazurowski z polskiego Ministerstwa Środowiska został wybrany w środę na eksperta Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego ONZ. Znajdzie się w 21-osobowym gronie zajmujących się m.in. problematyką ustalania zewnętrznych granic szelfu.

Jak poinformowało PAP Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, wyboru powoływanych na pięć lat członków komisji (Commision on the Limits of the Continental Shelf - CLCS), dokonano podczas nowojorskiego spotkania państw - stron Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Celem komisji jest m.in. ułatwienie wdrażania Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącej ustanowienia zewnętrznych granic szelfu kontynentalnego.

Mazurowski, który pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, wskazał na istotne znaczenie kwestii wyznaczania granicy szelfu kontynentalnego, czyli kontynentów pokrytych wodami mórz. Jest to ważne szczególnie dla państw mających granice morskie na oceanach.

"Strefa szelfu kontynentalnego, zgodnie z prawem morza, podlega suwerenności państw lub ograniczonej jurysdykcji, natomiast obszar poza szelfem, jest już poza jurysdykcją państw. Zagadnienia te są niezwykle ważne ze względu na interes ekonomiczny państw, których jurysdykcji podlega strefa szelfu - w jego obszarze znajdują się np. złoża węglowodorów - gazu ziemnego i ropy naftowej, te eksploatowane i te jeszcze nie odkryte" - wyjaśnił PAP nowo wybrany ekspert komisji.

Jak dodał, u podnóży kontynentów, na granicy szelfu znajdują się złoża hydratów metanu (klatratów metanu) - krystalicznych substancji, w których cząsteczki metanu uwięzione są w sieci krystalicznej wody - w 1 litrze hydratu metanu mieści się ok. 170 litrów gazowego metanu. Dno oceanów na ogromnym obszarze pokryte jest konkrecjami polimetalicznymi, które stanowią perspektywiczne źródło surowców metalicznych.

Eksperci CLCS są wybierani na 5-letnią kadencję. Działają niezależnie i nie mogą przyjmować instrukcji od rządów swoich państw ani innych organów poza CLCS. Wydają m.in. zalecenia krajom, które chcą wytyczyć zewnętrzną granicę szelfu kontynentalnego rozciągającego się poza 200 mil morskich od linii brzegowej.

Na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza oprócz CLCS działają też Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (International Seabed Authority) oraz Międzynarodowy Trybunał Praw Morza (International Tribunal for the Low of the Sea).

Mazurowski podkreślił, że w minionym roku Polska wykazuje większą niż dawniej aktywność na obszarach zagadnień objętych Konwencją. Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej, prof. Mariusz Orion Jędrysek od niemal roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego.

Marcin Mazurowski jest absolwentem geologii w specjalności hydrogeologicznej Wydziału Nauk Przyrodniczych (obecnie Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska) Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia podyplomowe w zakresie podziemnego magazynowanie gazu ukończył na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Był on m.in. pracownikiem naukowo-badawczym Państwowego Instytutu Geologicznego oraz pracownikiem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Był stypendystą Programu Marie Curie UE na Freie Universitaet w Berlinie oraz Ludwig-Maximilian Universitaet Muenchen i Aarchus Universitet. Jest autorem wielu projektów i publikacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polak ekspertem Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego ONZ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!