Polska i Europa idą po gaz z USA

Polska i Europa idą po gaz z USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przez dekady Polska była uzależniona od gazu z Rosji. To jednak dzięki wybudowaniu gazoportu się zmieniło. Nasz kraj może obecnie odbierać surowiec od niemal wszystkich kluczowych producentów. W Europie amerykański gaz również budzi zainteresowanie. W końcu surowiec z USA, nawet jeśli nie będzie importowany w wielkich ilościach to i tak jest odpowiedzialny za rewolucję na europejskim rynku gazu.

  • Gaz z USA może stać się alternatywą wobec surowca z Rosji.
  • Kluczowym czynnikiem będzie kwestia ceny LNG.
  • Sama obecność amerykańskiego gazu na europejskim rynku jest już korzystna dla naszego kraju.
  • O tym m.in. podyskutujemy podczas sesji "Gaz z USA w Europie" w czasie X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
 
Szacowany na ponad 500 mld m3 roczne europejski rynek gazu jest najbardziej atrakcyjnym, obok azjatyckiego, rynkiem tego surowca. Co więcej, Europa zdana jest na jego import. Rodzime wydobycie pokrywa bowiem mniej niż trzecią część zapotrzebowania. Resztę dostarczają takie kraje jak Rosja, Norwegia, Katar i mniejsi dostawcy, a wraz ze zmniejszaniem się wydobycia gazu na Startym Kontynencie import będzie musiał wzrosnąć. 

Czy znajdzie się miejsce na gaz z USA?

Zdaniem ekspertów tak. Zakup LNG z USA pozwala zdywersyfikować dostawy gazu krajom UE, np. Polsce czy Litwie, dla której import gazu skroplonego jest obecnie jedyną alternatywą dla dostaw z Rosji. Pomimo politycznej retoryki wokół obrotu LNG jego eksport to dla koncernów z USA biznes, a nie polityka. Tym bardziej warto zwrócić uwagę, że amerykański gaz trafił dotychczas nie tylko do Polski czy Litwy, ale także m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii czy Hiszpanii. Warto zaznaczyć, że kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu podpisało nawet austriackie OMV, koncern zaangażowany w budowę Nord Stream 2.

Kluczowa kwestia to ile gazu z USA trafi na europejski rynek. O wszystkim zdecyduje cena, bo w to, że Amerykanie będą sprzedawać gaz poniżej kosztów, nikt nie wierzy, nawet jeśli miałoby to uderzyć w rosyjskie interesy.

Ta jednak może być atrakcyjna. Co prawda Moskwa próbuje podważać sens importu LNG z USA, ale należy na to spoglądać przez pryzmat rosyjskich obaw. Moskwa żyje z eksportu gazu. Pojawienie się konkurencjim nawet jeśli wypchnie z rynku tylko część rosyjskiego gazu, już będzie niekorzystne dla Rosji.

Kolejnym z punktu widzenia Rosji negatywnym następstwem może być spadek cen. Nasz kraj w przeszłości stał się ofiarą szantażu gazowego. LNG w znacznej mierze te praktyki ucina.

Zresztą sami Amerykanie pokładają w eksporcie LNG spore nadzieje. Jeszcze niedawno w USA istniał jeden terminal LNG w Sabine Pass, a drugi terminal eksportowy, Cove Point LNG, uruchomiono na początku marca. W tym roku ukończone zostaną następne terminale - Cameron LNG czy Freeport LNG, a w 2019 kolejne tego typu projekty. Oznacza to zwiększenie podaży na rynku LNG, co z pewnością będzie korzystne dla państw-importerów.

W świetle tego wydaje się, że w naszym kraju gaz z USA będzie odgrywał coraz większą rolę. Dla Rosjan może być to bardzo gorzka pigułka do przełknięcia. Jednak w znacznym stopniu sami na to zapracowali. Nadużywanie latami przez Gazprom swojej pozycji teraz daje owoce.

Będzie o tym rozmawiać podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na 15 maja w Sali Konferencyjnej 25 zaplanowano bowiem sesję zatytułowaną "Gaz z USA w Europie".

W prowadzonym przez Michała Baranowskiego, dyrektora warszawskiego oddziału biura The German Marshall Fund of the United States, panelu dyskusyjnym wezmą udział Shawn Bennett, Deputy Assistant Secretary of Energy for Oil and Gas, Fossil Energy; Rajesh Chadra, wiceprezes współzarządzający globalnym marketingiem LNG, Freeport LNG; Lance Goodwin, wiceprezes ds. rozwoju działalności, Freeport LNG; Fred Hutchison, prezes, LNG Allies, Departament Stanu USA; Paweł Jakubowski, prezes zarządu, Polskie LNG (Grupa GAZ-SYSTEM); Mindaugas Jusius, dyrektor generalny, AB Klaipėdos Nafta i Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska i Europa idą po gaz z USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!