PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska ma podstawy do blokowania Nord Streamu 2

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Dariusz Malinowski)
08-03-2016 10:03
Polska ma podstawy do blokowania Nord Streamu 2

Względy ochrony środowiska nie stanęły na przeszkodzie położeniu pierwszej nitki gazociągu. Tym samym możliwość zablokowania jego rozbudowy jest odpowiednio mniej prawdopodobna.

Fot. mat. prasowe Nord Stream AG

Budowa Nord Streamu 2 jest krytykowana przez licznych specjalistów. Czy jednak inwestycję prywatnych firm można próbować zablokować, na co się powoływać, jakie wysuwać argumenty - mówi portalowi wnp.pl Maciej Białek, prawnik z zespołu ochrony środowiska z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Czy kwestie ekologiczne mogą zablokować Nord Stream 2?

- Do stwierdzenia, czy kwestie ekologiczne umożliwiają zablokowanie, albo przynajmniej ingerencję w budowę drugiej nitki Nord Streamu, konieczne byłoby przeprowadzenie dosyć zaawansowanej analizy techniczno-środowiskowej. Z punktu widzenia stricte prawnego można jednak odpowiedzieć, że dyrektywy UE z całą pewnością zapewniają punkty zaczepienia do podjęcia takiej próby.

W czym rzecz?

- Aby gazociąg mógł powstać, konieczne jest uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych w krajach sprawujących jurysdykcję nad terenem inwestycji. Państwa te są zobligowane do przestrzegania zobowiązań wynikających z ich członkostwa w UE. Zarzut naruszania poszczególnych dyrektyw przy zatwierdzaniu projektu gazociągu może więc podlegać weryfikacji przez organy unijne. Najszersze pole do podnoszenia zastrzeżeń będzie oczywiście występowało na końcowym odcinku gazociągu, czyli w stosunku do organów niemieckich.

Na czym można się oprzeć próbując blokować gazociąg?

- Od strony proceduralnej największe znaczenie ma dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko. Państwa członkowskie muszą zapewnić, aby przed budową określonych obiektów został sporządzony szczegółowy raport określający ich oddziaływanie ekologiczne. Raport ten podlega analizie w postępowaniu administracyjnym, co może skutkować wydaniem decyzji negatywnej.

Osobne postanowienia dotyczą możliwych oddziaływań transgranicznych. Unia wymaga, aby członkowie zainteresowanej społeczności „mający wystarczający interes” mogli kwestionować zapadłe rozstrzygnięcie w procedurze odwoławczej. Za posiadające taki interes z założenia uważa się organizacje ekologiczne.

Zatem dyrektywa umożliwia potencjalnym przeciwnikom inwestycji udział w postępowaniu krajowym przed kolejnymi instancjami. Możliwe uchybienia proceduralne w tym zakresie mogą zostać uznane za naruszające postanowienia dyrektywy.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP