PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska może być gazowym centrum regionu

Autor: wnp.pl (DM)
03-06-2015 12:18
Polska może być gazowym centrum regionu
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Dla Polski już kluczowa kwestia do rozwiązania może być sprawa zagospodarowania gazu. Wiele wskazuje, że możemy mieć nadwyżki tego surowca. Co z nim zrobić? Sprzedać! Gazowy hub wydaje się być coraz bardziej potrzebny.

Pomysł nie jest nowy. Na przykład przed pięcioma laty o potrzebie budowy hubu gazowego mówił ówczesny prezes PGNiG Michał Szubski. Czym jest hub?
To wyspecjalizowane miejsce do hurtowego obrotu gazem (tj. wirtualne lub fizyczne węzły handlowe) i giełdy gazu. Zawierane tam transakcje mają charakter bilateralny lub giełdowy (anonimowy).

W Polsce w 2012 roku został utworzony gazowy hub wirtualny (obszar zarządzany przez Gaz-System) w ramach którego od grudnia 2012 roku odbywają się transakcje regulowane na Towarowej Giełdzie Energii i OTC w ramach umów dwustronnych.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że w naszym kraju hub gazowy ma rację bytu.

- Położenie geograficzne Polski w Europie Środkowo-Wschodniej oraz realizowany obecnie przez Gaz-System ambitny plan inwestycyjny ukierunkowany na budowę połączeń międzysystemowych z Czechami, Słowacją i Litwą, a także uruchomienie Terminalu LNG w Świnoujściu, sprawią, że polski system przesyłowy będzie mógł odegrać kluczową rolę w procesie integracji i liberalizacji europejskiego rynku gazu. Na zwiększenie ilości gazu przepływającego przez terytorium Polski wpłynie także realizacja Korytarza Północ - Południe oraz planowana rozbudowa pojemności magazynowych gazu, dzięki którym staniemy się ważnym krajem przesyłowym otwartym na dostawców gazu nie tylko z Unii Europejskiej, ale z całego świata. Usługi na Hubie gazowym pozwolą naszym klientom w łatwy sposób korzystać ze wszystkich nowych możliwości infrastruktury - zaznacza Jan Chadam, szef Gaz-System.

Wtóruje mu Ireneusz Łazor, prezes zarządu TGE. - Hub w Polsce może stać się regionalnym centrum obrotu gazem. Obserwujemy duże zainteresowanie podmiotów nie tylko krajowych, ale także z państw sąsiednich, możliwością zawierania transakcji na rynku gazu - tłumaczy Łazor.

Wiele wskazuje, że teraz budowa hubu może być jeszcze bardziej potrzebna. Wszystko przez sytuacje na rynku gazu. Zapotrzebowanie na gaz w kraju wciąż jest na dość niskim poziomie w porównaniu z sąsiadami. Co więcej nie wiele wskazuje, że sytuacja może ulec zmianie. Co prawda budowane są nowe bloki gazowe, ale z drugiej strony np. branża chemiczna optymalizuje zużycie gazu. Wszystko to powoduje, ze zapotrzebowanie na gaz jest na dość stabilnym poziomie. A przecież spadku gazu na krajowy rynek nie należy się spodziewać. Z jednej strony bowiem mamy krajowe wydobycie na poziomie ponad 4 mld m3 gazu. Do tego dochodzi import ze wschodu na poziomie 8-9 mld m3 gazu rocznie. Importujemy także gaz połączeniami międzysystemowymi. Do tego wkrótce dojdzie jeszcze surowiec z tzw. kontraktu katarskiego. Przy krajowym zapotrzebowaniu na około 15 mld m3 surowca będziemy mieć nadwyżkę na poziomie kilku miliardów m3 rocznie. W takiej sytuacji budowa hubu, który oferowałaby surowiec także zagranicznym odbiorca wydaje się jak najbardziej uzasadnionym krokiem. Zwłaszcza, że poprawiłoby to także ceny gazu (być może obniżyło je), zwiększyłoby znaczenie naszego rynku gazu i co ważne być może pozwoliłoby na lepsze wykorzystanie budowanego gazoportu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP