XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska nie ma infrastruktury na łupkowy boom

Polska nie ma infrastruktury na łupkowy boom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Optymistyczne prognozy na temat wydobycia gazu łupkowego zależą od infrastruktury, a w Polsce jej nie ma - zauważył portal interfax.co.uk.

"Gazociągi są drogie. Doświadczenie innych państw dowodzi, że ich budowa jest czasochłonna. Import gazu rosyjskiego, lub kaspijskiego (z Azerbejdżanu lub Turkmenistanu - PAP) może być dla Europy tańszy" - uważa Didier Favreau z francuskiej firmy badawczej Cedigaz, z którym rozmawiał Interfax.

"W USA, gdzie gaz z łupków stanowi ok. 22 proc. ogólnego spożycia gazu - cena produkcji wynosi 4-5 USD za 1 tys. stóp sześciennych (ang. thousand cubic feet). W Europie z powodu innej struktury geologicznej i mniejszych obszarów eksploatacji, koszt ten może się podwoić. Budowa dodatkowej infrastruktury transportu może spowodować, że cały projekt przestanie się kalkulować" - dodaje.

Francuski analityk zauważa, że gęsta sieć dystrybucji gazu występuje w Polsce tylko w dużych miastach, a rozwój niezbędnej infrastruktury będzie drogi i dodatkowo podwyższy - i tak już wysokie - koszty operacyjne, z którymi borykają się europejscy producenci.

Favreau przyznaje zarazem, że proces uzyskania zgody na budowę nowych gazociągów w Polsce, w świetle pozytywnego nastawienia dla rozwoju sektora gazownictwa, będzie zapewne szybszy niż w innych państwach. Wśród potencjalnych korzyści wymienia uniezależnienie się od rosyjskich dostaw, miejsca pracy i tzw. efekt mnożnika (korzyści dla innych sektorów gospodarki) i perspektywę stabilnych cen.

Interfax zauważa, że Komisja Europejska ma w planach utworzenie nowego funduszu w wys. 50 mld euro na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych dostępnych dla firm sektora prywatnego i publicznego, z czego 9,1 mld euro byłoby przeznaczone na rozwój gazownictwa i sieci przesyłowej.

Rzeczniczka UE potwierdziła Interfaxowi, że sieci transportowe dla gazu z łupków nie będą finansowane z projektowanego funduszu.

Według cytowanych w komentarzu Interfaxa źródeł amerykańskich (US Energy Information Administration) polskie złoża gazu łupkowego wynoszą 5,3 bln m. sześc (tcm, ang. trillion cubic metres) wobec 24,4 tcm w USA i 36,1 tcm w Chinach. Z kolei według ocen firmy badawczej Douglas-Westwood do 2020 r. Polska może produkować 11 mld m. sześc. gazu rocznie, co odpowiada ok. 60 proc. obecnego zapotrzebowania.

"Wprawdzie większość analityków dostrzega realistyczną perspektywę, że w dającej się przewidzieć przyszłości Polska stanie się komercyjnym producentem gazu z łupków, wygląda na to, że jest za wcześnie, by przesądzać w jakim zakresie zmieni to kondycję europejskiego przemysłu gazowego (...) Perspektywy eksploatacji mogą w Polsce wyglądać obiecująco, ale brak infrastruktury jest zasadniczym wyzwaniem" - napisał Interfax.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska nie ma infrastruktury na łupkowy boom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!