XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska potrzebuje gwarancji dostaw surowców

Polska potrzebuje gwarancji dostaw surowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy rząd, tak jak poprzednie, nie zdoła uciec od problemu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o dostawy gazu.

Przez ostatnie dwa lata w Ministerstwie Gospodarki istniał niemal odrębny "podresort" kierowany przez wiceministra Piotra Naimskiego, który zajmował się tylko jedną sprawą - dywersyfikacją dostaw ropy i gazu do Polski. Teraz nie ma takiego stanowiska, ale to nie znaczy, że nowy rząd nie dostrzega problemu - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ta kwestia będzie aktualna tak długo, jak długo Polska nie będzie miała alternatywnych możliwości importu surowca. Dzisiaj musimy kupować za wschodnią granicą ok. 10 mld m sześc. błękitnego paliwa. Chodzi o zapewnienie choćby minimum bezpieczeństwa. A takie minimum zapewnia import gazu z innego kierunku niż Wschód. Potrzebna jest nowa droga transportu, dzięki której sprowadzalibyśmy do Polski przynajmniej 2 mld m sześc. gazu rocznie.

Przy obecnie stosowanych technologiach możliwe jest dostarczanie gazu nawet z odległych rejonów świata. W postaci skroplonej można go dowozić do naszego wybrzeża statkami - i taki projekt przygotowuje PGNiG, podobnie jak nowy gazociąg z Danii. W ostatnich dniach wicepremier Waldemar Pawlak zapewniał, że port gazowy powstanie w Świnoujściu. Jednocześnie nikt z członków rządu nie mówił, że należy wstrzymać przygotowania do budowy podmorskiego rurociągu - przypomina "Rz".

Potrzebne są analizy, które ułatwią zdecydowanie, czy PGNiG powinien nadal sam przygotowywać projekt portu gazowego, czy znaleźć partnera zagranicznego, który pomoże w zdobyciu kontraktu na dostawy gazu. PGNiG od dawna mówi, że zapewni sobie umowy dotyczące dostaw surowca, ale finału tych starań nie widać.

Potrzebna jest też analiza planów budowy rurociągu z Danii. Wtedy będzie jasne, jak i kiedy ta inwestycja może zostać zrealizowana i czy rzeczywiście okaże się tak łatwa do wykonania, jak jeszcze miesiąc temu zapewniał poprzedni minister gospodarki.

Połączenie polsko-duńskie to tylko element drogi transportu gazu z szelfu norweskiego do naszego kraju. Nie chodzi tylko o decyzje firm z obu krajów, ale całego konsorcjum, które zamierza pobudować gazociąg Skanled - z Norwegii do Szwecji i Danii. (Gaz norweski ma trafiać do naszego kraju właśnie przez Skanled, następnie przez system rurociągów duńskich i nowy odcinek z Danii do naszego wybrzeża.). Decyzja o budowie rurociągu Skanled ma zapaść jesienią 2009 r. - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Do rozstrzygnięcia jest kwestia, czy Polska potrzebuje obu tych inwestycji. Formalnie spółka odpowiedzialna za ich realizację - PGNiG - ma w statucie zapis dający jej szefom prawo prowadzenia projektów trwale lub tymczasowo nierentownych, jeśli tylko służą poprawie bezpieczeństwa energetycznego. W praktyce jednak nie o to chodzi, żeby wydawać miliardy złotych na inwestycje. Nawet jeśli wszyscy zgodnie przyznają, że bezpieczeństwo musi kosztować.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska potrzebuje gwarancji dostaw surowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!