Polska przegrała z KE ws. regulowania cen gazu

Polska przegrała z KE ws. regulowania cen gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska naruszyła unijne przepisy dotyczące wewnętrznego rynku gazu poprzez stosowanie regulowanych cen gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

W ocenie sędziów w Luksemburgu "polski mechanizm regulowania cen dostaw gazu ziemnego na rzecz odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi nie spełnia wymogów proporcjonalności, gdyż nie jest ograniczony w czasie i nie dokonuje rozróżnienia pomiędzy zaopatrywanymi w gaz odbiorcami". Oznacza to, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z dyrektywy gazowej z 2009 r. - uznał Trybunał, uznając za zasadną skargę Komisji Europejskiej.

KE skierowała sprawę przeciwko Polsce do Trybunału w czerwcu 2013 r. Uznała wówczas, że "regulowane przez państwo taryfy dla odbiorców końcowych innych niż gospodarstwa domowe utrudniają dostawcom gazu wejście na rynek i nie pozwalają polskim konsumentom korzystać z tego, co oferuje rynek wewnętrzny".

Komisja wskazywała też, że zgodnie z prawem UE regulacja cen energii może być stosowana tylko w wyjątkowych okolicznościach i nie powinna być głównym wyznacznikiem cen. Ponadto KE zarzuciła Polsce, że stosuje regulację cen w stosunku do firm, bez względu na ich wielkość i indywidualną sytuację.

Z treści wyroku Trybunału wynika, że polskie władze kwestionowały dopuszczalność skargi KE. Zwracały także uwagę na specyfikę polskiego rynku gazu ziemnego, który jest w około 95 proc. zmonopolizowany przez zasiedziałego dotychczasowego operatora.

"Ponieważ taka struktura rynku prowadzi w rzeczywistości do zakłócenia konkurencji, państwo polskie musi podejmować interwencje w celu jej zmiany. Jednakże wspomniana struktura ma charakter przejściowy, gdyż podejmowane są środki zmierzające do liberalizacji tego rynku" - czytamy w dokumencie Trybunału. Polskie władze podkreślały m.in., że "zatwierdzanie cen przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki służy zapewnieniu ochrony przed antykonkurencyjnym podwyższaniem cen gazu i utrzymaniu tych cen na rozsądnym poziomie".

Odrzucając argumenty władz w Warszawie, Trybunał zdecydował o obciążeniu Polski kosztami postępowania.

Z wyroku zadowolona jest Komisja Europejska. "Orzeczenie potwierdza, że krajowe systemy cen regulowanych dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe są zgodne z przepisami dotyczącymi wewnętrznego rynku gazu tylko przy zachowaniu ścisłych zasad proporcjonalności. Trybunał podkreślił w szczególności potrzebę ścisłego ograniczenia w czasie regulacji cen, jak również ograniczenia odbiorców, którzy z tego korzystają" - oświadczyła rzeczniczka KE ds. energii Anna-Kaisa Itkonen. Dodała, że KE jest gotowa na kontynuację dobrej współpracy z polskimi władzami w celu wdrożenia wyroku Trybunału.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!