Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska w roli zakładnika sporu KE i Gazpromu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-09-2012 10:58
Polska w roli zakładnika sporu KE i Gazpromu
Fot. (mat. pras)

Śledztwo Komisji Europejskiej w sprawie możliwych praktyk monopolistycznych Gazpromu może znacząco wpłynąć na stosunki gospodarcze Unii Europejskiej z Rosją. O następstwach śledztwa, co może czekać polskich odbiorców rosyjskiego gazu mówi mecenas Tomasz Włostowski*.

Co śledztwo w sprawie Gazpromu może oznaczać?
- Nie ulega wątpliwości, że śledztwo oznacza próbę wprowadzenia nowego rozdziału w stosunkach UE - Gazprom i UE - Rosja w zakresie polityki energetycznej. Rozdziału polegającego na poddaniu Gazpromu i handlu gazem ogólnie obowiązującemu prawu.

Na pewno może to doprowadzić to napięcia na linii UE - Rosja, gdyż Rosja nadal wydaje się domagać specjalnych praw (szczególnie w handlu gazem) i trudno będzie jej przyjąć takie ewidentne potraktowanie Gazpromu jak innych firm (o czym świadczy choćby dalszy opór Rosji i Gazpromu wobec trzeciego pakietu energetycznego UE). Rosjanie wydają się też być dość sceptyczni co do działań instytucji państwowych, więc mogą to postępowanie potraktować nie jako zwykłe postępowanie anti-trustowe (jakich w UE dużo), ale kampanię o drugim, głębszym, dnie; spisek antyrosyjski, mający osłabić Rosję i Gazprom, co oczywiście nie pomoże rozwiązać sprawy w sposób konkretny, ograniczając jego skutki uboczne dla szerszych relacji unijno-rosyjskich.

Jakie mieć następstwa dla klientów Gazpromu i samej spółki rosyjskiej?

- W postępowaniu jest bardzo dużo niewiadomych, więc trudno przewidzieć jego przebieg i skutki, ale w skrócie następstw będzie kilka. Po pierwsze, pozycja Gazpromu zostanie osłabiona, gdyż oprócz olbrzymich kar, które Gazprom będzie musiał zapłacić jeżeli zostanie uznany za naruszającego zasady konkurencji, zagrożone zostaną też kontrakty, lub ich poszczególne klauzule, które mogą stać się nieważne w świetle prawa UE. Po drugie, odbiorcy Gazpromu mogą się niestety znaleźć w sytuacji zakładników tego sporu, gdyż wszelkie posunięcia KE przeciwko Gazpromowi, mogą trafić rykoszetem właśnie w nich. Przykładowo, unieważnienie umowy z Gazpromem może przecież doprowadzić do przerwy w dostawach, więc ich sytuacja nie jest godna pozazdroszczenia. Po trzecie, w ujęciu długoterminowym, nie ulega wątpliwości, że postępowanie to - niezależnie od jego wyniku - doprowadzi do przesilenia, które dobrze zrobi uporządkowaniu sytuacji na rynku gazem i ogólnych relacji z Rosją. Z jednej strony, ukaranie Gazpromu i wymuszenie przestrzegania prawa UE będzie dla strony europejskiej korzystne. Z drugiej strony, jakakolwiek klęska, bądź spowodowana krnąbrnością Gazpromu, lub interwencją Rosji, z pewnością podziała mobilizująco na UE i uświadomi jej słabość wobec wschodniego sąsiada, co żadnemu państwu w UE, niezależnie od jakości ich bilateralnych relacji z Moskwą, nie będzie przecież na rękę.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP