XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polski działacz Greenpeace'u wraca z Rosji

Polski działacz Greenpeace'u wraca z Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Działacz Tomasz Dziemianczuk, który został zatrzymany przez Rosję we wrześniu na Morzu Barentsa po akcji Greenpeace'u wróci do Warszawy w niedzielę - poinformował w sobotę PAP rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski.

Dziemianczuk był jednym z 30 aktywistów Greenpeace zatrzymanych we wrześniu na Morzu Barentsa. Mieszkaniec Trójmiasta i zarazem pracownik Uniwersytetu Gdańskiego został aresztowany 19 września wraz z 30-osobową załogą statku Arctic Sunrise.

Rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski zaznaczył w sobotę w rozmowie z PAP, że "na lotnisku nie będzie żadnej konferencji prasowej". "Tomek jest zmęczony i prosił, żeby pozwolić mu na pobyt z najbliższymi i z lotniska pojedzie gdzieś do rodziny na kilka dni" - tłumaczył.

Winiarski poinformował, że po przylocie przewidywane jest krótkie, kilkuminutowe wystąpienie Dziemianczuka, w którym ma podziękować mediom za zainteresowanie i zaprosić na konferencję prasową. Poinformował, że 3 stycznia w centrum prasowym PAP w Warszawie ma się odbyć konferencja prasowa z udziałem działacza.

W ostatnich dniach na skutek amnestii prezydenta Rosji zamknięto sprawy wszystkich 30 członków załogi statku "Arctic Sunrise", z którego pokładu 18 września ekolodzy usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa.

Aktywiści przejmując platformę, chcieli zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska, na północy Rosji. Sąd rejonowy w tym mieście nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi - 30 osób, w tym 26 cudzoziemców z 18 państw.

Początkowo Komitet Śledczy oskarżał ich o terroryzm, jednak później postawił im zarzut piractwa, za co groziło im do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października Komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z "piractwa" na "chuligaństwo". Wszyscy zatrzymani w końcu listopada zostali zwolnieni za kaucją, a wcześniej przewiezieni z Murmańska do Petersburga.

18 grudnia Duma Państwowa podjęła zainicjowaną przez prezydenta Władimira Putina uchwałę o amnestii, która objęła także działaczy Greenpeace'u. Amnestię ogłoszono z okazji 20. rocznicy uchwalenia rosyjskiej konstytucji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski działacz Greenpeace'u wraca z Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!