Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski gaz łupkowy szansą dla innych krajów regionu

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
08-09-2011 19:09
Polski gaz łupkowy szansą dla innych krajów regionu

Jednym z problemów zagrażających eksploatacji gazu niekonwencjonalnego są bariery prawne. Dodatkowo gaz stanowi zagrożenie dla „zielonej agendy” grup środowiskowych

Fot. PGNiG

Gaz łupkowy może stać się strategicznym źródłem energii XXI wieku - powiedział Mirek Topolanek, były premier Czech.

Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, który zorganizował panel dyskusyjny pt. "Gaz niekonwencjonalny - szansa dla Europy? Środowisko, gospodarka, bezpieczeństwo energetyczne", w ramach XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy, uznała, że w ciągu ostatniego roku dokonała się znacząca zmiana jeśli chodzi o wyzwania stojące przez sektorem gazu niekonwencjonalnego.
– Rok temu dyskutowaliśmy o tym, czy Polska rzeczywiście posiada złoża gazu niekonwencjonalnego, dziś wiemy to na pewno i należy rozmawiać o politycznym wsparciu koniecznym dla rozwoju sektora gazu niekonwencjonalnego w Unii Europejskiej. W interesie Polski jest, by projekt ten zyskał europejski wymiar i wsparcie finansowe z unijnych funduszy. Dlatego polski rząd powinien w czasie polskiej prezydencji wpierać rozwój sektora gazu niekonwencjonalnego, a także jak najszybciej przedstawić strategię rozwoju tego sektora oraz przygotować specustawę, podobnie jak wsparł rozwój energetyki atomowej – powiedziała.

- Polski rząd pracuje nad takim aktem prawnym – potwierdził Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Niestety nie podał harmonogramu prac legislacyjnych.

To nie jedyna bariera dla rozwoju gazu łupkowego w Polsce i UE w przekonaniu ekspertów. Jednym z problemów zagrażających eksploatacji gazu niekonwencjonalnego są bariery prawne. – Unia Europejska jest championem jeśli chodzi o nadmierne regulacje – powiedział Mirek Topolanek.

- Dodatkowo gaz stanowi zagrożenie dla „zielonej agendy” grup środowiskowych – powiedział Benny Peiser, dyrektor Global Warming Policy Foundation. Gaz łupkowy jest czystszy od konwencjonalnych źródeł energii takich jak np. węgiel, dlatego stanowi konkurencję dla subsydiowanych źródeł odnawialnych. – Z tego względu organizacje ekologiczne podnoszą nieprawdziwe argumenty o wpływie środowiskowym wydobycia gazu łupkowego. Dodatkowo tani gaz sprawi, że nikt nie będzie chciał inwestować w droższe źródła energii odnawialnej – skonkludował Paul Stevens z Chatham House.

Korzyści wynikające z eksploatacji gazu łupkowego wymienił Alan Riley z London City University, radca prawny Supreme Court of England and Wales. Jego zdaniem potencjalnie tani gaz niekonwencjonalny będzie miał pozytywny wpływ na rynek. – Będzie stanowił bodziec dla budowy interkonektorów w UE, co przyczyni się do budowy jednolitego rynku. Przyczyni się także do odrodzenia branży stalowej i chemicznej – wyliczał.

Wydobycie gazu łupkowego to także szansa dla Polski jako potencjalnego producenta. – Strategicznie Węgry byłyby zainteresowane tym, by Polska eksportowała do Węgier swój gaz łupkowy – zadeklarował Gabor Baranyai, podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier. Jego zdaniem import gazu z Polski pozwoliłby na uniezależnienie od jednego dostawcy energii, które jest bardzo widoczne w tym kraju. – Polski gaz popłynąć mógłby także do Czech i Wielkiej Brytanii – uznali uczestnicy panelu z tych krajów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP