Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski gaz z łupków: błędy i niemoc rządowych ekip

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
22-01-2014 10:54 |  aktualizacja: 23-01-2014 05:35
Polski gaz z łupków: błędy i niemoc rządowych ekip
Fot. Archiwum

Wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością za błędy i zaniechania w kwestii poszukiwania łupków w Polsce przez urzędników i polityków różnych opcji coraz bardziej przypomina próbę "ucieczki do przodu" - na wypadek ostatecznego fiaska rewolucji łupkowej w naszym kraju.

Sygnałem do odpalenia armat był opublikowany niedawno raport Najwyższej Izby Kontroli, która oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców, podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce w latach 2007-12. W tym czasie działalność poszukiwawczo-rozpoznawczą złóż gazu z łupków prowadzono - teoretycznie - na 113 koncesjach, obejmujących niemal 30 proc. terytorium Polski. Teoretycznie, bo prace geologiczne przebiegały na niewielkiej części obszaru koncesyjnego i często z opóźnieniem. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy NIK wymienia niewłaściwe działania administracji rządowej.
Najważniejsze z nich to m.in. znaczne opóźnienie prac nad tworzeniem i nowelizacją prawa, dotyczącego poszukiwania i wydobywania węglowodorów, w tym gazu z łupków, niewłaściwe zorganizowanie prac resortu środowiska - tak, by zadania deklarowane jako priorytetowe realizowano stosownie do ich rzeczywistego znaczenia dla państwa, przewlekłość postępowań w sprawie koncesji oraz nierówne traktowanie wnioskodawców, udzielanie koncesji według wnioskowanego zakresu, obejmującego powierzchnię nawet 10 tys. km kw. - co umożliwiło rozdysponowanie całego obszaru koncesyjnego, ale jednocześnie zablokowało do niego dostęp na co najmniej kilka lat innym przedsiębiorcom zainteresowanym poszukiwaniem gazu z łupków, niewystarczający nadzór ministra środowiska i podległych mu urzędów nad jednostkami i komórkami organizacyjnymi w sprawach związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego.

Część obserwatorów uznała raport NIK za miażdżący dla administracji rządowej, inni - wręcz przeciwnie, ocenili go jako powierzchowny i złagodzony.

Prof. Mariusz Orion-Jędrysek, poseł PiS, były wiceminister środowiska i główny geolog kraju, przekonywał, że raport w zasadzie nie wskazuje odpowiedzialności, przyczyn czy kroków naprawczych. Jego zdaniem, to dokument bardzo złagodzony, w którym rozłożono i rozmyto odpowiedzialność za obecny stan rzeczy. Polityk PiS przekonuje, że "cała tragedia łupkowa" nastąpiła w latach 2008-11, po wcześniejszych sukcesach z lat 2006-07, a sprawy gazu i ropy w łupkach "zawaliło" odrzucenie przez koalicję PO-PSL po objęciu władzy w 2007 r. projektów ustaw regulujących sprawy koncesji i kontroli państwa, przygotowanych przez poprzedni rząd.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP