Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski nie stać na marnotrawienie zasobów surowcowych

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
26-01-2016 12:11
Polski nie stać na marnotrawienie zasobów surowcowych
Fot. Archiwum

Bałagan, chaos w przepisach, brak jednolitej ścieżki postępowania administracyjnego. Wszystko to powoduje, że zarządzanie krajowymi zasobami surowców kuleje. A przecież nie stać nas na to. - Potrzebne są zmiany - zgodzili się uczestnicy sesji „Jaka polityka surowcowa w Polsce?” podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Specjaliści już od kilku przynajmniej lat dość mocno krytykują państwową administrację i krótko mówią‚ że w Polsce tak naprawdę nie ma polityki surowcowej. Dopiero budowane są zręby pod nią. Na razie wciąż wiele w tej mierze bałaganu i chaosu. Specjaliści przyznają, że „problematyka ta jest prawie nieobecna w dokumentach strategicznych. Często decyzje dotyczące złóż o znaczeniu strategicznym dla kraju są podejmowane na poziomie gminy”.
- Celem polityki surowcowej powinno być stworzenie takich możliwości, które pomagałyby w realizacji naszych trudnych zadań. Tworząc zręby polityki surowcowej władze powinny brać pod uwagę np. geologię, cykle makroekonomiczne, czy też wiele innych uwarunkowań – podkreślił Piotr Dąbek, dyrektor ds. rozwoju Lotos Petrobaltic.

Polityka surowcowa, czyli co?

Z definicji to „długofalowa polityka publiczna prowadzona na poziomie krajowym, która ma zapewnić dostęp przedsiębiorstw wytwórczych do niezbędnych dla ich działalności surowców po cenie umożliwiającej im bycie konkurencyjnymi, przy jednoczesnym dbaniu o stan środowiska przyrodniczego i społecznego na każdym etapie cyklu surowcowego oraz bieżące i długookresowe bezpieczeństwo gospodarcze kraju”.

Niestety w zagospodarowaniu zasobów surowcowych przeszkadza mało precyzyjne prawo. Jak tłumaczył Sławomir Brodziński, główny geolog kraju w latach 2013-2015 dobre prawo jest kluczowym warunkiem dobrego zagospodarowania surowców.

Według Jarosława Dmowskiego, partnera i dyrektora zarządzającego w Boston Consulting Group dyskusja o polityce surowcowej jest istotna z punktu rozwoju gospodarczego kraju i powinna być ważnym elementem gospodarki państwa.

Czy jednak tak się dzieje? Według uczestników sesji różnie z tym bywa. W ciągu 25 lat od przemiany ustrojowej specjalnych sukcesów w tej kwestii nie zanotowaliśmy. W części to wina postrzegania polityki surowcowej i skupiania się tylko na surowcach energetycznych.

- Często polityka surowcowa mylona jest z polityką energetyczną. A przecież surowce energetyczne to tylko kilkanaście procent wszystkich zasobów geologicznych. Obecne prawo Górnicze i Geologiczne jest gorsze od tego sprzed 2011. Nie utworzono służby geologicznej – wytykał błędy prof. Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP