XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie łupki kosztowniejsze w wydobyciu, podatek powinien być wyważony

Polskie łupki kosztowniejsze w wydobyciu, podatek powinien być wyważony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zbyt wysokie opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego może spowodować spadek zainteresowania zagranicznych koncernów poszukiwaniami gazu w Polsce - ocenia Tomasz Minkiewicz, radca prawny, partner CMS Cameron McKenna. Tym bardziej, że gaz na terenie kraju zalega niżej i jest trudniej dostępny niż w Stanach Zjednoczonych.

"Gdyby to był dodatkowy podatek na poziomie 50 proc., to obawiam się, że nawet przy utrzymaniu niskiej stawki CIT zainteresowanie naszym krajem mogłoby spaść dość znacznie, bo jeśli chodzi o eksploatację złóż trudnych technologicznie, takich jak łupki, raczej nie spotyka się aż tak wysokich obciążeń" - powiedział PAP Minkiewicz.

"W USA łączne obciążenia fiskalne górnictwa węglowodorów (razem z podatkiem dochodowym) są w granicach 50-65 proc., ale okres rozliczania strat podatkowych jest znacznie dłuższy niż w Polsce. W krajach dopiero rozwijających wydobycie i starających się przyciągnąć inwestorów, takich jak Włochy czy Kazachstan, jest to obciążenie rzędu 40 proc. dochodu. Jeśli więc chcemy zachęcić inwestorów, powinniśmy stworzyć im atrakcyjniejsze warunki" - powiedział PAP Minkiewicz.

Dodał, że kolejnym utrudnieniem jest położenie krajowych złóż niekonwencjonalnych, które zalegają głębiej niż w Stanach Zjednoczonych.

"Nasze łupki leżą dość głęboko, powyżej 2,5 tys. metrów, a czasem nawet powyżej 4 tys. metrów. To podwyższa koszty, zwłaszcza przy wierceniach z odcinkami poziomymi. Wykonywanie otworów poziomych na dużej głębokości jest bardzo kosztowne" - poinformował.

W USA głębokość zalegania eksploatowanych struktur łupkowych zazwyczaj nie przekracza 2 tys. metrów, a w niektórych zagłębiach jest mniejsza niż 1 tys. m.

Dużo będzie zależało od tego, w jaki sposób zaproponowane zostanie rozliczanie kosztów przez inwestorów.

"Sama wysokość stawki podatku nie przesądza o atrakcyjności. W wielu krajach jest tak, że przedsiębiorca najpierw odzyskuje zaakceptowane przez władzę uzasadnione koszty poniesione na etapie poszukiwania i przygotowania do wydobycia, a dopiero potem zaczyna się dzielić z państwem pieniędzmi. U nas brak jest szczegółowych danych na temat planów w tym zakresie, ale przykład proponowanego podatku od miedzi i srebra nie jest zachęcający, gdyż całkowicie abstrahuje od kosztów" - powiedział Minkiewicz.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski informował wcześniej, że projekt ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów, czyli gazu konwencjonalnego, gazu z łupków oraz ropy, będzie gotowy w pierwszym półroczu 2012 roku. Zapowiadał, że podatek wraz z CIT w założeniach obciążyłby zyski firm w podobnym stopniu, jak podatek od kopalin, czyli oscylowałby na poziomie 50 procent zysków. Miałby on wejść w życie od 2015 roku.

Zdaniem Minkiewicza, uruchomienie wydobycia w 2014 roku jest planem realnym, choć ambitnym.

"W optymistycznym wariancie, przy przychylnym podejściu administracji, w 2013 roku mogłyby się pojawić zatwierdzone dokumentacje geologiczne złóż, które są podstawą do uzyskania koncesji na wydobywanie. Tak więc być może w drugiej połowie 2013 roku niektórym firmom uda się uzyskać koncesję na wydobywanie. Zakładając, że wszystko pójdzie bardzo sprawnie, jeśli chodzi o decyzje środowiskowe i uzgodnienia z gminami. Bo tu jest największy potencjał do opóźnień" - powiedział.

Należy jeszcze uwzględnić czas na podłączenie złóż do systemu.

"Jest szansa, że uzyskanie praw do gruntów pod gazociągi i pozwoleń na budowę mogłoby nastąpić w ciągu roku, przy wykorzystaniu procedury lokalizacji inwestycji celu publicznego, a sam proces budowy powinien być już znacznie krótszy. Zapowiadane jest przygotowanie przez rząd specustawy dotyczącej gazu łupkowego, która ułatwiłaby uzyskiwanie pozwoleń. Chodzi o uproszczenie wymagań formalnych przy wydawaniu decyzji administracyjnych, bądź skrócenie pewnych terminów ustawowych" - poinformował Minkiewicz.

Według niego, gdyby złoże znajdowało się stosunkowo blisko istniejących gazociągów, do których można byłoby się podłączyć bez ich istotnej modernizacji, dotrzymanie terminu, jakim jest koniec 2014 roku, byłoby możliwe.

Minkiewicz ocenia, że karty na polskim rynku, jeśli chodzi o koncesje łupkowe, zostały już rozdane. Można spodziewać się jeszcze pewnych ruchów, na zasadzie odkupywania koncesji, czy nowych inwestorów, którzy będą wchodzić we wspólne przedsięwzięcia z obecnymi koncesjonariuszami.

"Wolnych atrakcyjnych obszarów praktycznie już nie ma" - powiedział.

Tomasz Minkiewicz przez kilkanaście lat doradzał brytyjskim i amerykańskim spółkom w zakresie poszukiwania złóż węglowodorów oraz w zakresie wspólnych przedsięwzięć dotyczących wydobywania gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie łupki kosztowniejsze w wydobyciu, podatek powinien być wyważony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!