Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie regulacje okołołupkowe docenione przez MAE

Autor: wnp.pl (MS)
30-05-2012 10:40

W Londynie został ogłoszony raport Międzynarodowej Agencji Energii „Złote zasady dla złotej ery gazu” („Golden Rules for a Golden Age of Gas”), który przedstawia Polskę jako lidera w zakresie poszukiwania gazu z łupków na tle światowych złóż gazu ziemnego ze źródeł niekonwencjonalnych.

Raport Międzynarodowej Agencji Energii dotyczy wydobycia gazu ziemnego z formacji łupkowych, wpływu na światowe rynki energii oraz aspektów środowiskowych i regulacyjnych związanych z eksploatacją. Jest to jeden z najważniejszych kompleksowych dokumentów, związanych z tą tematyką, jaki powstał w ostatnim czasie.
- Raport MAE znajdzie z pewnością uznanie w środowisku inwestorów. Poza tym, że podkreśla znaczenie gazu z łupków dla przyszłości globalnego rynku energetycznego to potwierdza jednocześnie, że jego wydobycie jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, przy zachowaniu wypraktykowanych standardów technologicznych. Rozwiązania rekomendowane w raporcie w dużej części są stosowane w praktyce wydobywczej w Polsce od dawna, a teraz mają szansę na uniwersalne stosowanie w innych krajach na świecie. Raport poparty autorytetem MAE będzie też wyjątkowo użyteczną pomocą w dyskusjach na forach europejskich – komentuje dokument wiceminister środowiska Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju.

Międzynarodowa Agencja Energii wskazuje podstawowe warunki dotyczące poszukiwań i produkcji, jakie muszą być spełnione aby wykorzystać potencjał związany z wydobyciem gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych. Raport podkreśla, że realizacja projektów wydobywczych powinna uwzględniać aspekty techniczne i społeczne związane bezpośrednio z procesem produkcji gazu ziemnego, a także opłacalność jego wydobycia przy zachowaniu odpowiednich standardów zapewnia bezpieczeństwo środowiska naturalnego.

Rekomendacje przedstawione w raporcie obejmują procedury zatwierdzania, monitoringu i kontroli prac, które zostały wypracowane i są stosowane przez podległe ministrowi środowiska instytucje nadzorujące (m. in. Wyższy Urząd Górniczy). Procedury te obejmują np. kontrolę właściwego zaprojektowania i wykonania konstrukcji otworu, zapobieganie obsypywaniu ścian oraz przedostawaniu się płynu szczelinującego, a później gazu do poziomów chronionych, w tym m.in. poziomów wodonośnych.

W „Golden Rules” jest przedstawiony szereg rozwiązań stosowanych w Polsce. Obejmują one np. ograniczanie wpływu hałasu w czasie wierceń i szczelinowań, stosowanie napędów elektrycznych, obudów dźwiękochłonnych maszyn i urządzeń, a także ekranów ochronnych oddzielających skupiska mieszkalne od miejsc wykonywania robót.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP