Polskie złoża gazu łupkowego znacznie mniejsze niż szacowano

Polskie złoża gazu łupkowego znacznie mniejsze niż szacowano
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem Państwowego Instytutu Geologicznego wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce są kilkukrotnie mniejsze niż oczekiwano. Problem jednak w tym, że szacunki te nie powstały na podstawie odwiertów w poszukiwaniu tego gazu.

Najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych - wynika z opublikowanego w środę raportu Państwowego Instytutu Geologicznego. To około dziesięciokrotnie mniej niż mówiły amerykańskie szacunki tych zasobów ( 5,3 bln m. sześc.), ale jednocześnie kilka razy więcej niż zawierają udokumentowane złoża konwencjonalne (145 mld m. sześc.).

Zobacz film: Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG: Gazu z łupków wystarczy nam na 30-50 lat

PIG podkreśla, że do wykonania szacunków posłużyły odwierty archiwalne wykonane na obszarze, na którym występują skały łupkowe a konkretnie 39 odwiertów. – Dane te nie zawierają analiz zebranych przy okazji przeprowadzenia 22 rozpoczętych po 2010 roku odwiertów łupkowych – poinformował Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG. Powodem jest fakt, że w przypadku większości nie są jeszcze znane pełne analizy, które pozwoliłyby wziąć je pod uwagę przy opracowywaniu szacunków. – Tylko w dziewięciu odwiertach wykonano bowiem zabieg szczelinowania, a tylko dwa wykonane zostały w odwiertach poziomych. Z docierających do nas danych wynika też, że tylko połowa wykonanych odwiertów daje pozytywne wyniki – stwierdził Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju.

Czytaj też: Prof. Rychlicki: nadal nie wiemy ile mamy gazu łupkowego

Wątpliwości co do ostatecznego charakteru danych przedstawionych przez PIG ma także resort skarbu. – Raport daje bardziej precyzyjne szacunki niż dotychczas, jednak jest oparty na podstawie danych z kilkudziesięciu odwiertów poszukiwawczych. Ostatni z nich został wykonany dwadzieścia lat temu, dlatego trzeba wiercić intensywniej, żeby dokładniej określić zasoby, zarówno ropy naftowej jak i gazu – napisał w specjalnym oświadczeniu minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

PIG przekonuje jednak, że pomimo tego dane te są bardzo wiarygodne, a nawet konserwatywne. – W najbardziej optymistycznym przypadku zasoby wydobywalne mogą bowiem sięgnąć blisko 2 bln m sześc. – przekonuje dyrektor instytutu. Zapewnia on, że raport będzie uaktualniany wraz z pozyskiwaniem informacji o wykonanych odwiertach łupkowych. – Pierwszej takiej aktualizacji można spodziewać się po 2-3 latach – sprecyzował.

P. Naimski o gazie łupkowym: wystarczy 10 mld m rocznie

Metodologia jaką przyjął PIG została zaczerpnięta od amerykańskiej służby geologicznej i polega na odnalezieniu analogii polskich złóż łupkowych wśród już produkujących basenów w USA i określeniu średniej sczerpywalności tamtejszych złóż. Według PIG wskaźnik ten wynosi 11,3 mln m sześc. dla jednego odwiertu. – Przy tych założeniach aby wydobywać rocznie około 2 mld m sześc. gazu łupkowego potrzebnych będzie 185 otworów wykonanych z 30 padów – powiedział Piotr Woźniak.

W tym kontekście mocno wątpliwe wydają się przewidywania ministra skarbu, który informował kilkakrotnie, że już na przełomie 2014 i 2015 roku możliwe będzie wydobywanie nawet 1 mld m sześc. gazu z łupków. Do tego potrzeba byłoby bowiem około 100 otworów wydobywczych. Tymczasem, według zatwierdzonych przez Ministerstwo Środowiska zobowiązań koncesyjnych, do 2017 roku powstanie w naszym kraju 127 odwiertów, ale o charakterze poszukiwawczym.

Zapraszamy do zapoznania się ze specjalnym serwisem wnp.pl poświęconym gazowi łupkowemu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie złoża gazu łupkowego znacznie mniejsze niż szacowano

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!