Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskim łupkom potrzeba kapitana i mapy

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
05-02-2014 05:37
Polskim łupkom potrzeba kapitana i mapy
fot. PTWP

Nowy minister środowiska zapowiada przyspieszenie prac, efektem których będzie wydobycie gazu łupkowego. Co musi się stać, aby faktycznie do tego doszło mówi portalowi wnp.pl Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, redaktor naczelny International Shale Gas and Oil Journal.

Jak pani ocenia zapowiedzi ministra środowiska dotyczące planów wobec gazu łupkowego?
Izabela Albrycht: widać, że sprawy nabrały tempa. Widać większą dynamikę prac. I w końcu widać także większą niż dotychczas otwartość Ministerstwa na często słuszne sugestie firm. Jednak wciąż nie mamy nowelizacji prawa górniczego i geologicznego, a dopiero po tym będziemy mogli powiedzieć, że prace przyspieszyły. Pamiętajmy, że przed projektem rządowym jeszcze długa droga w polskim parlamencie. Miejmy nadzieję, że nie za długa.

Czemu prace się tak przeciągają?

- Jest wiele tego powodów. Choćby kwestia udziału w pracach wielu ministerstw. Brakowało także jednej osoby, która by odpowiadała za sprawy gazu łupkowego. Był pomysł powołania pełnomocnika ds. gazu łupkowego w ramach Ministerstwa Środowiska. Niestety mimo odpowiedniego prawa koniecznego do stworzenia takiego stanowiska do samego powołania takiej osoby nie doszło. Instytut Kościuszki postulował, aby był to urzędnik, który za kwestie gazu łupkowego, odpowiadałby bezpośrednio przed premierem, najlepiej umocowany w ramach KPRM, a nie ministerstwa.

Czyli brakuje takiego „kapitana”?

- Faktycznie. Potrzebne jest wskazanie jednej osoby, która kierowałaby pracami związanymi z rozwojem tego sektora według wcześniej opracowanego i przyjętego przez rząd planu działań. Możemy na potrzeby tej metafory nazwać go „łupkową mapą” Wiedzielibyśmy wreszcie dokąd zmierza ten „statek”. To wszystkim ułatwiłoby życie. Branża wiedziałaby z kim się kontaktować i komu przedstawiać swoje wnioski, dyskutować wyzwania i szanse. W perspektywie czasu można byłoby także dokonać oceny pracy „kapitana”. Myślę, że sprawy nabrałyby wtedy prawidłowego tempa.

A może zwyczajnie nie da się jednak stworzyć takiej „mapy” w szybkim tempie?

- Dam przykład Izraela. Ten kraj ma zdecydowanie mniejsze doświadczenie niż Polska w poszukiwaniach gazu także ze złóż konwencjonalnych. Jednak gdy odkryto ogromne złoża surowca na szelfie prace udało się szybko sfinalizować. De facto przygotowania do uruchomienia poszukiwań i wydobycia trwały tam 3 lata. Rozpoczęły się w momencie, kiedy w Polsce zaczęła się medialna łupkowa gorączka.

Czego jeszcze brakuje?

- Z pewnością należy jak najszybciej przygotować i przyjąć strategię energetyczną Polski. Wciąż nie wiemy jak ma wyglądać polityka energetyczna kraju w krótkiej i dłuższej perspektywie czasu. Czy gaz łupkowy będzie uzupełnieniem do bilansu energetycznego w dotychczasowych proporcjach, czy też może ma się stać alternatywą wobec węgla. Musimy potrafić przewidzieć jakie będzie zapotrzebowanie na ten surowiec, bo to także wpłynie na decyzje inwestycyjne.

Rozmawiał: Dariusz Malinowski

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP