Polsko-chińska umowa o współpracy ws. łupków podpisana

Polsko-chińska umowa o współpracy ws. łupków podpisana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Chiny podpisały memorandum ws. współpracy w geologii i górnictwie; ma ono zaowocować m.in. przyspieszeniem prac nad technologią wydobywania gazu z łupków w Polsce - mówi PAP Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. Chińczycy zainteresowani są polskimi technologiami np. odmetanowania pokładów węgla.

Brodziński zwrócił uwagę na szybkie tempo przygotowania dokumentu, co jego zdaniem świadczy o determinacji obu stron. "Porozumienie zostało dopracowane w ciągu roku, co uważam jako test na zainteresowanie obu stron, abyśmy sformalizowali naszą współpracę" - podkreślił.

Główny Geolog Kraju wyjaśnił, że polsko-chińska współpraca będzie się w pierwszej kolejności odnosiła do projektów poszukiwania i wydobywania węglowodorów niekonwencjonalnych, czyli m.in. gazu z łupków.

Zwrócił uwagę, że w Chinach od 2008 roku wywiercono ok. 800 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków, a w zeszłym roku wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Państwie Środka wyniosło 1,3 mld m sześc. W ciągu najbliższych kilku latach Chińczycy chcą pozyskiwać w ten sposób ponad 5 mld m sześc. gazu rocznie.

"Jak wiadomo, nie mamy żadnej koncesji na wydobywanie w Polsce (wykonano 71 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków). Nie da się ukryć, że nasz partner jest znacznie bardziej zaawansowany. Wynika to z różnych względów m.in. z faktu, iż rząd chiński wspiera konkretnymi dotacjami od metra sześciennego wydobywanie gazu z łupków. Mamy jednak dużo wspólnego jeśli chodzi o kwestie projektów łupkowych, m.in. ciężkie warunki geologiczne, stąd też nie ukrywam, że chętnie nawiązaliśmy współpracę z Chińczykami" - powiedział.

Brodziński ocenił, że współpraca z polskimi partnerami jest atrakcyjna dla Chińczyków z powodu naszego członkostwa w UE czy badań nad wpływem szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne. Według raportu przygotowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska szczelinowanie nie przynosi istotnych negatywnych skutków dla środowiska.

Polska i Chiny będą też współpracować w ramach działań służb geologicznych oraz w zakresie innowacyjnych technologii. Brodziński wyjaśnił, że chodzi m.in. o polską technologię przedeksploatacyjnego szczelinowania złóż węgla kamiennego. "Miałaby ona zastosowanie przed rozpoczęciem wydobycia węgla, dzięki czemu wzrośnie poziom bezpieczeństwa poprzez odmetanowanie tych pokładów. Zmniejszy to też koszty wydobycia węgla i umożliwi wykorzystanie ujętego metanu" - powiedział.

"W najbliższym czasie będziemy chcieli wymienić się propozycjami projektów" - podkreślił Brodziński. Współpraca z Chińczykami miałaby też zaowocować przyspieszeniem prac nad technologią wydobywania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w polskich warunkach po rezygnacji szeregu firm z poszukiwań gazu łupkowego w naszym kraju.

Obecnie w naszym kraju realizowany jest program "Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy", którego celem jest wsparcie rozwoju technologii związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Ma być on realizowany do 2022 r. W program zaangażowane są m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Agencja Rozwoju Przemysłu.

W ostatnim raporcie PIG-PIB z 2012 roku szacuje się, że zasoby gazu łupkowego w Polsce mieszczą się w przedziale od 346 do 769 mld m sześc. Raport ma być aktualizowany pod koniec br. na bazie danych uzyskanych z odwiertów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!