XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polsko-rosyjskie spotkanie ws. umowy gazowej w niedzielę

Polsko-rosyjskie spotkanie ws. umowy gazowej w niedzielę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejne spotkanie między rządami Polski i Rosji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia dostaw gazu ma się odbyć w niedzielę w Moskwie - dowiedziała się PAP w resorcie gospodarki. Poprzednie odbyło się 24 września, też w Moskwie.

Wówczas resort gospodarki zapowiedział, że następne spotkanie w październiku będzie "finalizujące".

Chodzi o zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Polski do ok. 10 mld m.sześc. rocznie. Niedawno Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiadało, że bez dodatkowych dostaw gazu od 20 października możliwe są ograniczenia w dostawach dla odbiorców przemysłowych.

Międzyrządowe polsko-rosyjskie porozumienie zostało wynegocjowane na początku roku, jednak nie zostało podpisane z uwagi na wątpliwości Komisji Europejskiej do niektórych zapisów. Projekt dokumentu przygotowano po tym, gdy na początku ub.roku surowiec przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Pytania KE dotyczyły głównie zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem jamalskim, który go transportuje do Niemiec.

W projekcie aneksu do międzyrządowego porozumienia z Rosjanami ustalono, że na polskim odcinku tego rurociągu operatorem ma zostać, należący do Skarbu Państwa, Gaz-System. Obecnie funkcję operatora pełni, należąca głównie do PGNiG i Gazpromu, spółka EuRoPolGaz. Ponadto taryfa tranzytowa dla rosyjskiego gazu miała być obliczana tak, by zapewnić roczny zysk netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł.

Przejęcie zarządzania Jamałem wymaga podpisania stosownej umowy pomiędzy EuRoPol Gazem a Gaz-Systemem. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował w ubiegłym tygodniu, że spółki rozmawiają "o sprawach, które dotyczą umów związanych z operatorem systemowym". Dodał, że strona polska przy podpisywaniu porozumienia jest zainteresowana, by wziąć pod uwagę ustalenia, które zostały już przyjęte na poziomie technicznym.

Zgodnie z unijnym prawem, operator gazociągu tranzytowego, w tym przypadku gazociągu jamalskiego, powinien być niezależny i gwarantować uczestnikom rynku dostęp do infrastruktury przesyłowej. Jest to tzw. zasada TPA (Third Party Access).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsko-rosyjskie spotkanie ws. umowy gazowej w niedzielę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!