Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Poprawa efektywności PGNiG: lepiej późno niż wcale

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
14-04-2015 10:11
Poprawa efektywności PGNiG: lepiej późno niż wcale
Fot. PTWP

Program poprawy efektywności w PGNiG nie mógł być odkłady, gdyż działałoby to w praktyce na szkodę spółki. Dobrze zatem, że tego rodzaju projekt jest konsekwentnie realizowany przez obecne władze spółki - mówi Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Obniżanie kosztów i racjonalizacja struktury grupy mają zapewnić spółce przystosowanie się do wymagań zliberalizowanego i konkurencyjnego europejskiego rynku gazu ziemnego i ograniczyć wielkość utraconego rynku sprzedaży w Polsce.
- O zmianach mówili również poprzedni prezesi PGNiG. W praktyce udało się zrobić niewiele. Niezależnie od tego, czy trudności z przeprowadzeniem reform wynikały z siły licznych w spółce związków zawodowych, lokalnych uwarunkowań, czy braku wystarczającego czasu na ich przeprowadzenie, faktem jest, że potrzebnych zmian nie udało się wcześniej przeprowadzić. Kompleksowe zmiany pod hasłem Programu Poprawy Efektywności stały się jednym z priorytetów obecnego prezesa PGNiG. Jego wcześniejsze doświadczenia - w tym w branży energetycznej - pewnie są pomocne w skutecznym przeprowadzeniu takiego przedsięwzięcia. Aby te działania były skuteczne, konieczny jest czas na ich przeprowadzenie, w przeciwnym razie plany te mogą podzielić losy deklaracji poprzednich szefów gazowej firmy - zaznacza ekspert.

Jak przypomina Zajdler, doświadczenia z innych sektorów (telekomunikacja, kolejnictwo, elektroenergetyka, wydobycie węgla) uczą, że tego rodzaju proces jest nieunikniony. Zarówno PKP Cargo, Telekomunikacja Polska, PGE już są kilka kroków do przodu, ale początki były również trudne. PGNiG jest w trakcie realizacji tego procesu.

- Oczywiście sytuacja gazowego koncernu nie jest dzisiaj dramatyczna, spółka może się pochwalić niezłymi wynikami. Przyszłość wymaga jednak aktywnych działań strategicznych. Spółka musi odpowiednio przygotować się do funkcjonowania na uwolnionym i coraz bardziej konkurencyjnym rynku gazu. Musi ponosić nakłady na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym. Po wycofaniu się z Polski zachodnich koncernów kosztowny i żmudny proces eksploatacji złóż gazu z łupków spoczął na barkach państwowych koncernów. Co gorsza, samo państwo im w tym nie pomaga, nakładając krytykowany przez ekspertów podatek od wydobycia. Musi równocześnie prowadzić inwestycje w kosztownych, ale perspektywicznie dla spółki rentownych i potrzebnych sferach takich jak upstream, m.in. na norweskim szelfie kontynentalnym - dodaje Zajdler.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP