PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Porządki w PGNiG, dwie spółki zmienią właściciela

Autor: wnp.pl (DM)
22-09-2015 19:34
Porządki w PGNiG, dwie spółki zmienią właściciela
Fot. (mat. pras. PGNiG)

Nasz gazowy potentat PGNiG chce zbyć udziały w dwóch spółkach: Nysagaz i ZRUG. To element porządkowania struktury kapitałowej naszego potentata.

W przypadku Nysygaz PGNiG jest właścicielem 65.490 udziałów, stanowiących 66,28 proc. kapitału zakładowego spółki mającej siedzibę we Wrocławiu. Udziały za nieco ponad 3 mln złotych ma kupić inna spółka z GK PGNiG – PGNiG Termika. Nysa gaz prowadzi działalność w zakresie wytwarzania ciepła w 53 źródłach o łącznej mocy zainstalowanej 14,7 MWt oraz energii elektrycznej w kogeneracji w 2 źródłach o łącznej mocy 0,17 MWe. Czyli taką samą jak PGNiG Termika. Zasadnym jest wiec według szefów potentata oddanie kontroli nad firmą wyspecjalizowanej w produkcji ciepła spółce zależnej.
Jak tłumaczy PGNiG zakup przez PGNiG Termika S.A. udziałów spółki Nysagaz wpisuje się w zapisy Strategii GK PGNiG na lata 2014-2022 oraz stanowi element realizacji inicjatyw strategicznych mających na celu osiągnięcie następujących kluczowych celów:  istotnego wzrostu wewnętrznej efektywności funkcjonowania GK PGNiG poprzez uproszczenie struktury Grupy oraz skoncentrowanie działalności energetycznej (elektroenergetyka i ciepłownictwo) w jednym centrum kompetencyjnym, tj. spółce PGNiG Termika  rozwoju nowych obszarów działalności, poprzez rozszerzenie łańcucha wartości o projekty planowane do realizacji przez Nysagaz w obszarach małej kogeneracji i trigeneracji gazowej oraz małych projektów ciepłowniczych.

Inne są powody sprzedaży ZRUG. PGNiG jest właścicielem 2.525 udziałów w spółce ZRUG z siedzibą w Poznaniu stanowiących 40,06 proc. kapitału zakładowego spółki i dających prawo do 41,71 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników. Spółka specjalizuje się w realizacji inwestycji w formule generalnego wykonawstwa w obszarach: infrastruktura gazu ziemnego i ropy naftowej, ochrona środowiska, bezwykopowe renowacje sieci uzbrojenia terenu, energetyka cieplna.

Jak czytamy „w związku z prowadzoną racjonalizacją zaangażowania GK PGNiG w spółkach, których działalność nie wpływa bezpośrednio na realizację strategii Grupy Kapitałowej, realizowane są działania związane ze sprzedażą akcji/udziałów spółek”. To też zdecydowało o sprzedaży spółki z Wielkopolski. Zwłaszcza, że PGNiG jest pasywnym inwestorem w spółce nie dysponując większością głosów na zgromadzeniu wspólników.

Na sprzedaż udziałów w obu spółek musi zgodzić się walne akcjonariuszy PGNiG.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP