PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Potrzeba zmian w magazynowaniu gazu

Autor: Joanna Rycerz, Mateusz Baranowski* (Fundacja im. Lesława A. Pagi)
11-04-2016 14:40
Potrzeba zmian w magazynowaniu gazu
Fot. PTWP

System magazynowania gazu i utrzymania obowiązkowych rezerw gazu w Polsce jest niedostosowany do zmieniającego się modelu rynku gazu i może utrudniać jego rozwój.

W Polsce magazyny gazu utrzymywane są przez Operatora Systemu Magazynowania (GK PGNiG). Ich pojemność wynosi 3 mld m3, co stanowi ponad ⅕ rocznego krajowego zapotrzebowania gaz.
Z uwagi na wysoki stopień uzależnienia Polski od jednego dostawcy gazu, w 1996 wprowadzono obowiązek utrzymywania obowiązkowych rezerw gazu ziemnego, który obecnie jest uregulowany w ustawie o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego z 16 lutego 2007 r.

Obowiązujące regulacje przewidują, że importerzy gazu ziemnego, których łączna liczba ich odbiorców przekracza 100 tys. i roczny przywóz przekracza 100 mln m3 gazu, mają obowiązek utrzymywania fizycznych rezerw gazu ziemnego w magazynach, w wysokości co najmniej 30-dniowego średniego dziennego importu gazu. Z obowiązku zwolnione są przedsiębiorstw nieprzekraczające progu odbiorców i wolumenu (zwolnienie obejmuje import gazu na własny użytek).

Utrzymywanie obowiązkowej rezerwy ma charakter permanentny przez cały rok i jej wysokość nie zależy od sezonu grzewczego (jak np. W Czechach, Słowacji czy we Francji). Wykorzystanie gazu stanowiącego obowiązkową rezerwę może nastąpić tylko przez Operatora Systemu Przesyłowego, po uzyskaniu zgodny ministra właściwego do spraw energii.

Faktycznie magazynuje tylko PGNiG

Co do zasady, utrzymywanie obowiązkowej rezerwy gazu nie stanowi przeszkody w rozwoju rynku i może zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Niemniej obowiązujący w Polsce system obowiązkowego magazynowania jest anachroniczny, powoduje wysokie obciążenia finansowe po stronie komercyjnej, a ponadto może nie być wystarczający dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Należy podkreślić, że podmiotem, który w całości ponosi koszt zakupu gazu wynikający z obowiązku oraz wydatki na jego utrzymania w okresie magazynowania jest importer. Prowadzi to do sytuacji, w której wielu uczestników rynku planuje import gazu, tak aby nie przekroczyć progu do objęcia obowiązkiem magazynowania. Do tej pory Prezes URE wydał 62 koncesje OGZ (obrót gazem z zagranicą), co oznacza w praktyce, że około 6,2 mld m3 gazu sprowadzane jest z pominięciem obowiązku magazynowania. Wśród tych podmiotów są zarówno sprzedawcy jak i odbiorcy sprowadzający gaz na własne potrzeby z dostawą "na granicy".

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 622 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 404 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP