PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Powstaje PGNiG Energia

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
29-09-2009 12:15
Powstaje PGNiG Energia

Rada nadzorcza PGNiG pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu spółki do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w sprawie powstania spółki PGNiG Energia . Zgodnie z założeniami przyjętymi w Strategii Spółki działalność w obszarze elektroenergetycznym w Grupie Kapitałowej PGNiG stanowić będzie nowy segment biznesowy gazowego potentata.

PGNiG Energia będzie angażować się w projekty związane z budową bloków energetycznych, inwestycje w zasilane gazem ziemnym instalacje kogeneracyjne oraz pilotażowe projekty biogazowe. Ponadto prowadzić będzie działalność handlową na hurtowym rynku energii elektrycznej, oraz zapewni optymalizację zakupów energii elektrycznej na potrzeby całej Grupy Kapitałowej.
Aktywność PGNiG SA w segmencie elektroenergetyki wynika z przyjętej strategii, która zakłada posiadanie w roku 2015 przynajmniej 300 MW własnych mocy wytwórczych, co wiązać będzie się z realizacją kilku lub kilkunastu projektów inwestycyjnych o różnej wielkości. W celu sprawnego zarządzania taką liczbą projektów inwestycyjnych, celowe jest utworzenie dedykowanych struktur organizacyjnych, pozwalających na efektywną realizację prac projektowych oraz planowanych inwestycji. Dlatego właśnie tworzona jest spółka PGNiG Energia.

Analizy sektora elektroenergetycznego wskazują na konieczność rozbudowy mocy wytwórczych w Polsce. Rozwój polskiej gospodarki spowoduje w nadchodzących latach wzrost popytu na energię elektryczną. Z tych powodów, w perspektywie kolejnych lat Grupa Kapitałowa PGNiG będzie angażować się w projekty rozwoju źródeł energii elektrycznej wykorzystujących gaz ziemny jako paliwo. Będą one miały istotny wymiar w postaci budowy rynku gazu i zwiększania popytu na ten surowiec. Należy przy tym podkreślić, iż projekty te wpisują się w realizację polityki energetycznej Polski, związanej ze zwiększaniem efektywności produkcji czystej energii elektrycznej.

Obecna działalność Grupy Kapitałowej PGNiG w segmencie elektroenergetyki ogranicza się do produkcji energii elektrycznej i ciepła w ramach niewielkich, przykopalnianych instalacji wytwórczych o łącznej mocy ok. 2,3 MW. Liczba ta ulegnie istotnemu powiększeniu po zakończeniu realizacji prowadzonych obecnie projektów zakładających budowę nowych mocy wytwórczych m.in. w ramach rozbudowy magazynu w Wierzchowicach oraz zagospodarowania złoża Lubiatów-Międzychód-Grotów. W ramach tych projektów powstaną źródła wytwarzające energię o łącznej mocy kilkudziesięciu MW.

PGNiG SA jest już aktywnie zaangażowane w kilka dużych projektów energetycznych, mających na celu budowę elektrowni bądź elektrociepłowni zasilanych gazem ziemnym. Projekty te realizowane są we współpracy z elektroenergetycznymi partnerami branżowymi. Najbardziej zaawansowanym projektem jest budowa bloku parowo-gazowego w Stalowej Woli (we współpracy z Grupą Tauron) oraz budowa źródła kogeneracyjnego w Gdańsku (we współpracy z Energą oraz Grupą Lotos). Realizacja tak dużych inwestycji pozwoli firmie na stworzenie solidnego fundamentu do budowy segmentu "elektroenergetyka", a docelowo na przekształcenie Grupy Kapitałowej PGNiG w nowoczesne, zintegrowane przedsiębiorstwo multienergetyczne.

Kapitał zakładowy Spółki PGNiG Energia z siedzibą w Warszawie pięć milionów złotych. Wszystkie akcje w nowo utworzonej spółce obejmie PGNiG SA.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP