XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstało Europejskie Centrum Szkolenia LNG

Powstało Europejskie Centrum Szkolenia LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka Polskie LNG podpisała porozumienie z Akademią Morską w Szczecinie sprawie utworzenia w stolicy Pomorza Zachodniego Europejskiego Centrum Szkolenia LNG. Projekt wystartuje 1 października.

- Jestem bardzo zadowolony, że ten projekt zostanie wdrażany w życie, i to już od 1 października. To dzieki budowie w Polsce Terminalu LNG w Świnoujściu. Nasze Centrum, spośród dwóch istniejących na Starym Kontynencie, będzie najnowocześniejszym w Europie. Centrum zostanie wyposażone w najnowocześniejszy symulator terminalu LNG. Będzie to trzeci w Europie, a pierwszy w Polsce, tego tyu symulator. Wszystkie będą skupione w jednym miejscu. To jest nowość. To sukces partnerów projektu, czyli AM i Polskiego LNG - podkreślił prof. Stanisław Gucma, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie.

- Na bazie Akademii Morskiej w Szczecinie powstaje silna baza szkolenia morskiego, w której AM należy do perfekcjonistów. Szkolenie młodzieży, tym razem w zakresie LNG, to wielki krok rozwijający uczelnię, kadry wyższego i niższego szczebla LNG - podkresliła Anna Wypych - Namiotko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dywersyfikacja dostaw gazu do Polski w świetle ostatniego kryzysu gazowego jest sprawą priorytetową w skali całego państwa. Budowa terminalu gazowego LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu ma zostać zakończona w 2014 roku. Obecnie kończone są projekty budowlane poszczególnych obiektów, raport oddziaływania na środowisko oraz wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Odbiory i próby terminalu LNG (port zewnętrzny, stanowisko rozładunkowe, terminal lądowy) rozpoczną się od początku 2014 roku. Do tego czasu należy skompletować i przeszkolić personel terminalu LNG oraz personel innych przedsiębiorstw współpracujących z terminalem (piloci, załogi holowników, załogi statków ratowniczych, itp.). Obsługa i eksploatacja terminalu LNG wymagają najwyższej klasy specjalistów zarówno po stronie lądowej jak i morskiej.

Kształcenie kadr morskich w Polsce prowadzone jest w oparciu o przepisy międzynarodowe i regulacje unijne, które stanowią podstawę do wprowadzania w życie polskich aktów prawnych normujących działania w tym zakresie. Podstawowym aktem prawnym precyzującym zakres procesu kształcenia oraz jego cele, określający poziom wiedzy, umiejętności i wymagania egzaminacyjne, dla różnych kursów i programów szkoleniowych w edukacji morskiej jest Międzynarodowa Konwencja o Wymaganiach w Zakresie Wyszkolenia Marynarzy, Wydawania Świadectw oraz Pełnienia Wacht, STCW 78/95. Konwencja STCW wymaga szkolenia na symulatorach obsługi terminalu LNG oraz szkolenia praktycznego z użyciem rzeczywistych urządzeń.

Przeszkolenie personelu terminalu LNG oraz personelu współpracujących z nim przedsiębiorstw (ok. 500 osób bez załóg statków LNG) wymaga: - zakupu i uruchomienia w Akademii Morskiej w Szczecinie symulatora terminalu LNG. Dzięki polaczeniu sił Akademii Morskiej w Szczecinie i Polskiego LNG młodzież ze szkół średnich, studenci oraz pracownicy branży gospodarki morskiej zyskają bardzo atrakcyjną nową drogę rozwoju zawodowego. Wszyscy będą mogli uzyskać w Polsce unikalne na światową skalę kwalifikacje specjalistów LNG. Ich kariera będzie mogła rozwijać się nie tylko na morzu, w załogach pracujących na statkach. Wielu z tych profesjonalnie wyszkolonych pracowników będzie z powodzeniem znajdować zatrudnienie w lądowej obsłudze terminala.

O Europejskim Centrum Szkolenia LNG czytaj więcej: W Polsce będziemy kształcić specjalistów LNG
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstało Europejskie Centrum Szkolenia LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!