Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Powstanie kluczowe dla polskiego gazownictwa połączenie?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
04-11-2012 13:01
Powstanie kluczowe dla polskiego gazownictwa połączenie?
fot. PTWP

Informacja o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy połączenia gazowego pomiędzy Polską i Słowacją jest bardzo ważna z gospodarczego punktu widzenia. Inwestycje w interkonektory nie tylko poprawiają gazowe bezpieczeństwo kraju, ale i są ważnym impulsem dla rozwoju gospodarki.

Po ostatnich inwestycjach Polska ma połączenia gazowe z większością sąsiadów. Wyjątkiem są Litwa i Słowacja. O ile jednak w przypadku połączenia z Litwą będzie miało ono strategiczne znaczenie dla Wilna, a nie dla Warszawy, to inaczej rzecz ma się z połączeniem ze Słowacją.

Pierwsze plany mówią o budowie transgranicznego gazociągu łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego obu krajów, realizowanego przez operatorów tych systemów. Zakłada się, że rocznie tym interkonektroem mogłoby być transportowane nawet 5 mld m3 gazu. Dla porównania połączenie z Niemcami w Lasowie ma przepustowość tylko 1,5 mld m3 gazu. Tyle gazu ile planowany interkonektor Polska – Słowacja będzie mógł na początku przyjmować budowany w Świnoujściu terminal gazowy.

Rodzi się pytanie, czemu aż tak dużo? Jest ono o tyle zasadne, że większa przepustowość, to wyższe koszty zarówno inwestycji jak i późniejszego utrzymania obiektu.

W przypadku połączenia gazowego ze Słowacją tak duża przepustowość ma jednak sens. Po pierwsze interkonektor ma stać się elementem korytarza gazowego północ – południe. W niedalekiej przyszłości sieć gazociągów ma połączyć terminala w Świnoujściu poprzez Słowację, Czechy i Węgry z podobnym obiektem w Chorwacji. Takie połączenie zwiększa bezpieczeństwo gazowe wszystkich zainteresowanych krajów.

Po drugie dużym „przejściem gazowym” zainteresowana jest Słowacja. Faktem jest bowiem, że Słowacy są jeszcze bardziej narażeni na gazowe zawirowania na linii Moskwa – Kijów niż Polacy. Zresztą w nieodległej przeszłości kilkakrotnie boleśnie odczuwali tego skutki. Najlepszym przykładem jest to, że kilka firm na Słowacji (m.in. motoryzacyjne) musiało ograniczyć produkcję.

Po trzecie interkonektor będzie mógł odgrywać fundamentalne znaczenie w przypadku nadmiaru gazu na polskim rynku. Jeśli okaże się ze mamy gaz łupkowy to właśnie ten interkonektor może stać się jednym z fundamentalnych narzędzi umożliwiających eksport surowca.

Te wszystkie czynniki powodują, że połączenie gazowe ze Słowacją ma fundamentalne znaczenie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP