Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Powstanie spółka, która rozrusza rynek gazu i uratuje PGNiG?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
26-03-2014 05:34
Powstanie spółka, która rozrusza rynek gazu i uratuje PGNiG?
Fot. PTWP

Siedem punktów znalazło się w porządku obrad zaplanowanego na 24 kwietnia NZWA PGNiG. Punkt szósty jest kluczowym ze względu na rozwój rynku gazu i los samej spółki. Chodzi o kwestie związane z rozpoczęciem funkcjonowania spółki PGNiG Obrót Detaliczny.

Dokładnie szósty punkt porządku obrad mówi o podjęciu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie aportu do spółki PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki PGNiG S.A. w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego pod nazwą „Segment Obrotu Detalicznego” poprzez przeniesienie składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa na spółkę PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.
Dlaczego to tak istotny punkt? Obecnie rynek gazu jest w zastoju. Specjaliści uważają, że tylko rozdzielenie w ramach grupy kapitałowej PGNiG działalności hurtowej od detalicznej i przeniesienie tej ostatniej do nowego podmiotu może poprawić sytuację.

Powołanie spółki handlu detalicznego poprawi też płynność na giełdzie gazu. Oznaczać to będzie realne kształtowanie cen i, co za tym idzie, większe obroty na giełdzie.

A to kluczowe, obecnie są one bardzo małe, przez co PGNiG nie potrafi wywiązać się z obowiązku tzw. obliga gazowego. To ostatnie oznacza obowiązek dla PGNiG sprzedaży określonej części gazu poprzez Towarową Giełdę Energii. W zamyśle miało to rozruszać rynek i spowodować, że coraz więcej surowca będzie sprzedawane tą drogą. Do końca ubiegłego roku obligo wynosiło 30 proc. W tym będzie to 40 proc, a od przyszłego już 55 proc.

Ubiegły rok zakończył się spektakularną klapą. PGNiG poprzez giełdę udało się sprzedać tylko nieco ponad 200 mln m3. Tymczasem,by spełnić wymóg obliga, musiałoby sprzedać miliardy m3.

Po 2,5 miesiącach tego roku sceptycyzm co do wypełnienia obliga w tym roku - a przecież jest ono większe - rośnie.

Tymczasem za nie wypełnienie obliga PGNiG-owi grożą olbrzymie, idące w miliardy złotych kary. Co zmieni powołanie spółki spółki PGNiG Obrót Detaliczny? Daje szansę, że obroty gazem na TGE znacząco wzrosną.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP