XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poznań przechodzi na gaz z importu

Poznań przechodzi na gaz z importu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poznań przechodzi na droższy i bardziej kaloryczny gaz z importu. A to oznacza, że trzeba przystosować do niego kuchenki, junkersy i piece gazowe. PGNiG wynajmie do tego 900 monterów.

Do wymiany są dysze w podgrzewaczach wody, kuchenkach i piecach, a w domach jednorodzinnych także reduktory średniego ciśnienia. Klientom, którzy mają w domu model junkersa, którego nie można przystosować, operator zafunduje nowe urządzenie (pod warunkiem że stare nie było zepsute) - informuje poznańska "Gazeta wyborcza".

Poznań jest jedynym miastem w kraju, w którym mieszkańcy korzystają z dwóch rodzajów gazu: zaazotowanego (LS) z Odolanowa lub wysokometanowego (E), sprowadzanego m.in. z Rosji. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo twierdzi, że nie jest to ani dobre, ani bezpieczne rozwiązanie.

Operacja przejścia na jeden gaz zacznie się już 27 maja - od Dębca i Wildy. Do końca października monterzy odwiedzą: Grunwald, Ławicę, Jeżyce, Winogrady, Podolany, Piątkowo i Naramowice. I na tym koniec w tym roku - czytamy w dzienniku.

W sumie operacja dotyczy 100 tys. domów i mieszkań z lewego brzegu Warty i ok. 60 tys. z prawego brzegu (tu operacja zacznie się za rok). PGNiG zapłaci za to 160 mln zł. Zatrudni aż 900 instalatorów (każdy dostanie specjalny identyfikator).

Ale po kieszeni dostaną też odbiorcy: gaz z importu jest wprawdzie bardziej kaloryczny, ale też droższy, a to oznacza, że wkrótce kolejną podwyżkę

PGNiG wylicza jednak plusy: operacja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Poznania - miasto ma dwa gazociągi przesyłowe, każdym płynie inny rodzaj gazu. Gdyby w obu płynął ten sam, w razie awarii jednego z gazociągów drugi na nic się nie zdaje.

Poza tym gaz niskokaloryczny ma sporo azotu, który jest tylko zbędnym balastem w rurach. To tak jakby puścić nimi rozcieńczony sok - wyjaśnia "GW"
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poznań przechodzi na gaz z importu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!