Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prawnik: dobrze, że ustawa łupkowa jest, ale to jeszcze nie koniec

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
11-03-2014 18:30 |  aktualizacja: 11-03-2014 19:36
Prawnik: dobrze, że ustawa łupkowa jest, ale to jeszcze nie koniec
Fot. Andrzej Wawok

Z ogromnym poślizgiem rząd przyjął projekt ustawę dotycząca gazu łupkowego. O ocenę proponowanych rozwiązań poprosiliśmy Grzegorza Kusia, radcę prawnego z PwC.

Pierwsze wrażenie?
- Wedle pierwotnych założeń, ogłoszonych jeszcze w 2012 r., nowy system prawny i podatkowy dla wydobycia węglowodorów już dawno miał być obowiązującym prawem. Pozostaje mieć nadzieję, że parlamentarny etap prac legislacyjnych nie będzie trwał równie długo.

Czytaj także: Rząd przyjął projekty ustaw dotyczących gazu z łupków

Najbardziej chyba cieszy zapowiedź zwolnienia z opodatkowania do końca dekady?

- Kluczowa zapowiedź rządu dotycząca zwolnienia z opodatkowania, a precyzyjniej braku powstania obowiązku podatkowe w dwóch nowych daninach, czyli specjalnym podatku węglowodorowym i podatku od wydobycia niektórych kopalin, do 2020 roku dla przedsiębiorców wydobywających węglowodory na pewno jest pozytywna. Niemniej, nie jest ona niczym nowym, gdyż zapisy w tym zakresie praktycznie nie zmieniły się w projekcie ustawy od połowy zeszłego roku.

Warto podkreślić, że powyższe nie oznacza zwolnienia z prowadzenia bardzo precyzyjnych i skomplikowanych ewidencji podatkowych, które mogą sięgać wstecz nawet do 2012 r., a do ich wykonania mogą być konieczne znaczące modyfikacje oprogramowania księgowego.

No i nie ma też NOKE…

- Przyjęte przez rząd zmiany w prawie geologicznym i górniczym idą w dobrym kierunku. W szczególności rezygnacja z powoływania NOKE na obecnym etapie wydaje się słuszna i odpowiada postulatom branży. Powołanie instytucji o zadaniach i kompetencjach NOKE wobec faktu, że na tzw. gaz łupkowy nie wydano żadnej koncesji wydobywczej, byłoby zdecydowanie przedwczesne jak również rodziłoby uzasadnione obawy o dostępność odpowiednich środków na jej działalność.

A co z rozwiązaniem wprowadzającym jeden rodzaj koncesji?

- Wprowadzenie jednej koncesji obejmującej poszukiwanie, rozpoznanie i wydobywanie, modyfikacje systemu przetargowego oraz uproszczenie procedur administracyjnych z dużym prawdopodobieństwem mogą spowodować przyspieszenia prac poszukiwawczych i wydobywczych. Niemniej, te rozwiązania można było wprowadzić już dawno, a do momentu wejścia w życie zmian w ustawie prawo geologiczne i górnicze (zasadniczo 3 miesiące od ogłoszenia) przedsiębiorcy nie mogą z nich korzystać.

Zobacz także: Ekspert: nowa ustawa łupkowa to ruch w złą stronę

A co z kwestiami podatkowymi?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP