XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier Bułgarii: porozumienie z Rosją o South Stream zgodne z prawem UE

Premier Bułgarii: porozumienie z Rosją o South Stream zgodne z prawem UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Bułgarii Płamen Oreszarski zapewnił w środę w parlamencie, że bułgarsko-rosyjskie porozumienie o gazociągu South Stream jest zgodne z prawem unijnym i że Bułgaria w trakcie negocjacji i podpisania porozumienia nie zrobiła nic sprzecznego z prawem UE.

"Mamy porozumienie ze stroną rosyjską, że wykorzystanie bułgarskiego odcinka South Stream będzie zgodne z przepisami ustawodawstwa bułgarskiego i unijnego, co oznacza, że będą przestrzegane wszystkie unijne wymogi" - podkreślił premier.

O tym, że zgodnie z unijnym trzecim pakietem energetycznym strony trzecie będą miały dostęp do gazociągu na jego bułgarskim odcinku minister gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew zapewnił podczas ostatnich negocjacji z Gazpromem jesienią ub.r. Wówczas poinformowano, że ruszyła budowa bułgarskiego odcinka South Stream.

Niemniej w grudniu ub.r., gdy Komisja Europejska zaleciła renegocjację porozumień, uznając, że są one sprzeczne z trzecim pakietem energetycznym, Stojnew osobiście zawiózł do Brukseli list upoważniający KE do renegocjowania porozumienia o South Stream w imieniu Bułgarii. W środę premier tego listu nie komentował.

Jednocześnie w środę media bułgarskie poinformowały, że spółka South Stream Transport podpisała porozumienie z portami w Warnie i Burgas na magazynowanie rur dla podwodnego odcinku gazociągu. Według mediów budowa podwodnego odcinka od strony bułgarskiej rozpocznie się wiosną.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Bułgarski odcinek ma wynieść 540 km z trzema stacjami kompresorowymi i jednym, 59-kilometrowym, odgałęzieniem. Gazociągiem będzie zarządzać spółka, w której Bułgaria i Rosja mają po 50 proc. udziałów.

Pod koniec października 2012 r. ostateczną zgodę na budowę swoich odcinków gazociągu wydały Węgry i Serbia; według doniesień medialnych budowa rury już się rozpoczęła w Bułgarii i Serbii. W Bułgarii South Stream otrzymał status budowy o ogólnonarodowym znaczeniu. Przepustowość gazociągu ma wynieść 63 mld m sześc. gazu rocznie. Zgodnie z obecnymi planami ma wejść do użytku w końcu 2015 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier Bułgarii: porozumienie z Rosją o South Stream zgodne z prawem UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!