XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier stawia ultimatum ministrowi środowiska ws. łupków

Premier stawia ultimatum ministrowi środowiska ws. łupków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Donald Tusk ostro sformułował swoje oczekiwania wobec ministra środowiska Marcina Korolca. Z wypowiedzi premiera wynika, że jeśli szef resortu środowiska nie zmieni zapisów ustawy dotyczącej wydobywania gazu łupkowego, to będzie zmuszony pożegnać się ze swoim stanowiskiem.

"Szukamy zapisów, które będą przyciągały inwestorów, żeby te ucieczki (zagranicznych firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce - PAP) się nie powtarzały" - powiedział Tusk, odnosząc się do ostatnich decyzji firm ExxonMobile, Marathon Oil i Talisman o wycofaniu się z polskich projektów ekploatacji łupków.

"Największy niepokój (inwestorów) dotyczył trwałości przyznanej koncesji, praw nabytych przez tych, którzy mają dzisiaj koncesję, i to był też powód, dla którego wczoraj bardzo mocno sformułowałem moje oczekiwania wobec ministra środowiska. To znaczy, jeśli ktoś chce w Polsce inwestować miliardy (...), to musi też mieć pewność bezpieczeństwa tego biznesu. Minister środowiska albo uzna, że ten projekt wymaga nie tylko mentalności ekologa, ale także mentalności przedsiębiorcy, albo kto inny się tym zajmie" - zaznaczył.

Minister środowiska Marcin Korolec podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Katowicach, zapowiedział, że rząd przyjmie projekt ustawy węglowodorowej (tzw. ustawy łupkowej) do końca kwietnia, a do końca tego roku ustawa powinna zostać przyjęta przez parlament.

"W Polsce stawiamy po pierwsze na rodzime złoża paliw i na niską cenę energii elektrycznej" - powiedział minister podczas sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, poświęconej m.in. przyszłości unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.

Według wcześniejszych informacji, ustawa węglowodorowa ma dostosować przepisy w dziedzinie wydobywania węglowodorów oraz ich opodatkowania do wymogów związanych z rozwojem tego sektora. Nowe regulacje mają też zapewnić Skarbowi Państwa odpowiedni udział w zyskach związanych z eksploatacją surowców naturalnych należących do państwa. Czytaj więcej: Korolec: ustawa węglowodorowa do końca roku

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wśród których był Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, poświęcili gazowi łupkowemu wiele uwagi. Zobacz więcej: Gaz łupkowy: wielka nadzieja i ogromne wyzwanie
Wyniki ankiety KE ws. gazu łupkowego w czerwcu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier stawia ultimatum ministrowi środowiska ws. łupków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!