Premier zapozna się z raportem ws. gazowego memorandu

Premier zapozna się z raportem ws. gazowego memorandu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że raport o okolicznościach podpisania memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom będzie dotyczył m.in. obiegu informacji między instytucjami państwa. Wicepremier Janusz Piechociński (PSL) spodziewa się, że będzie on zawierał harmonogram zdarzeń.

"Na biurko premiera ten raport powinien trafić mniej więcej dzisiaj w godzinach południowych, więc pewnie trochę czasu zabierze panu premierowi zapoznanie się z tym raportem" - powiedział we wtorek Graś w Radiu ZET.

Przypomniał, że raport jest przygotowywany przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, który jako były wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich dysponuje odpowiednim doświadczeniem.

Z kolei wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński pytany przez dziennikarzy, czy spodziewa się decyzji personalnych odpowiedział, że "nie spodziewa się żadnych decyzji". "Chcę zobaczyć ustalenia, które przedstawił minister Sienkiewicz" - powiedział.

Dodał, że po raporcie, którego jeszcze nie widział, spodziewa się przede wszystkim "harmonogramu zdarzeń, zjawisk, pism, albo braku pism, komunikacji, albo braku komunikacji".

"Na początek między radami nadzorczymi i spółkami, a później między spółkami z udziałem skarbu państwa a właściwym dla sprawy nadzorem właścicielskim, a więc stosownymi departamentami w Ministerstwie Skarbu, a na końcu ze stosownymi ministrami" - dodał szef PSL.

Według Piechocińskiego premier przedstawi "przynajmniej główne wnioski z raportu" na posiedzeniu rządu.

Graś pytany w Radiu ZET, kto zawinił w sprawie memorandum - wicepremier Piechociński czy minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział: "myślę, że odpowiedź na to pytanie znajdzie się w raporcie".

Na pytanie, czy premier jest niezadowolony z podpisania memorandum, czy z faktu, że o tym nie wiedział, rzecznik rządu powiedział, że "kwestia dotyczy tylko i wyłącznie sfery komunikacji".

Zdaniem Grasia dla relacji Polski z Rosją, czy Ukrainą, a także dla bezpieczeństwa energetycznego nie wydarzyło się "nic katastrofalnego".

Jak zaznaczył, memorandum było umową między dwoma przedsiębiorstwami (EuRoPol Gazem i Gazpromem), która z biznesowego, gospodarczego i kodeksowego punktu widzenia oznacza zwykłą czynność zarządu, o której zarząd nawet nie ma obowiązku informowania swojej rady nadzorczej.

"To memorandum nie przesądza (...) o budowie, czy jakichkolwiek inwestycjach związanych z ewentualną budową. Mówi tylko o tym, że na poziomie (...) dwóch firm - Gazpromu i drugiej firmy, w której Gazprom posiada 48 proc. udziałów, że dobrze by było, by nad ekonomicznymi okolicznościami się zastanowić" - podkreślił Graś.

Specjalny raport autorstwa szefa MSW - jak mówił w ubiegłym tygodniu premier - nie będzie tajny i po zapoznaniu się z nim przedstawi go również opinii publicznej, a ewentualne decyzje personalne będą jego skutkiem.

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację podpisali na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu (spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

Zarówno EuRoPol Gaz, jak i PGNiG zapewniały, że podpisany dokument nie przesądza o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa mówiła dziennikarzom, że memorandum nie dotyczy budowy inwestycji i nie ma w nim żadnych zobowiązań.

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Tusk mówił, że nic o tym nie wie. Później minister skarbu oświadczył, że to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy.

Natomiast wicepremier Piechociński, który przebywał w tym czasie w Petersburgu, powiedział, że polski rząd czeka na szczegóły rosyjskiej propozycji, które mają być za pół roku, a potem zajmie stanowisko zgodne z interesami i bezpieczeństwem Polski, również w kontekście członkostwa w UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier zapozna się z raportem ws. gazowego memorandu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!