Premierzy Polski i Norwegii m.in. o połączeniach gazowych

Premierzy Polski i Norwegii m.in. o połączeniach gazowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kwestie gospodarcze i energetyczne to główne tematy rozpoczynającej się w piątek wizyty w Norwegii premiera Donalda Tuska. W czasie rozmów z premierem Norwegii Jensem Stoltenbergiem poruszone mają być m.in. kwestie połączeń gazowych Północ-Południe.

Chodzi o korytarz od bałtyckiego gazoportu LNG w Świnoujściu przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry po Chorwację, obejmujący interkonektory oraz istniejące bądź planowane gazociągi. Należy on do priorytetowych projektów UE.

Norwegia, Dania, Szwecja i Polska zastanawiają się też nad projektem SCANLED - gazociągiem łączącym złoża gazu na Morzu Północnym z rynkiem północnoeuropejskim. Na razie projekt jest zawieszony, ponieważ brakuje prywatnych inwestorów, którzy wyłożyliby na niego pieniądze. Tusk ma też rozmawiać o norweskich doświadczeniach z gazem łupkowym. Polska strona chce dowiedzieć się, jakie są najskuteczniejsze metody kontroli własnościowej w tej kwestii oraz o sposobach na sukces finansowy operacji.

Kolejnym tematem rozmów premierów ma być współpraca gospodarcza. Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2010 r. obroty handlowe z Norwegią sięgnęły niemal 5 mld dol., z czego na eksport przypadło ponad 2,3 mld dol., a na import - ponad 2,6 mld dol. W stosunku do roku 2009 obroty wzrosły o 12 proc., import o 40 proc., a eksport spadł o 8 proc.

Udział Norwegii w polskim eksporcie wynosi 1,91 proc. (14. pozycja ), a w imporcie - 1,29 proc. (21. miejsce). Udział Polski w norweskim imporcie to 2,5 proc., a w eksporcie - 1,6 proc.

Ponad połowę wartości polskiego eksportu do Norwegii stanowią jednostki pływające i urządzenia transportowe. Na urządzenia mechaniczne i elektryczne przypada ponad 16 proc. Z Norwegii importujemy głównie jednostki pływające i urządzenia transportowe (prawie 50 proc.) oraz ryby (24 proc.).

Ponieważ Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, od czasu przystąpienia Polski do UE wzajemny handel opiera się na Umowie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którego Norwegia jest członkiem.

W 2008 r. wartość norweskich inwestycji w Polsce sięgnęła 430 mln euro. MG zastrzega, że kwota ta nie uwzględnia inwestycji norweskiego koncernu naftowego Statoil, ponieważ inwestująca w Polsce jego spółka jest zarejestrowana w Danii.

Polski kapitał na koniec 2008 r. zainwestował w Norwegii prawie 400 mln euro. U brzegów Norwegii działają polskie firmy naftowe i gazowe.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma udziały w 7 koncesjach na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu na norweskim szelfie kontynentalnym. Spółka planuje rozpocząć wydobycie w 2011 r. Grupa Lotos również ma udziały w 7 koncesjach na tym obszarze. Firma liczy, że wydobycie ropy rozpocznie jeszcze w tym roku.

Polsko-norweskie obroty handlowe wyniosły w 2010 roku prawie 5 mld dolarów. Wśród państw, do których Polska eksportuje swoje towary, Norwegia znajduje się na 14. miejscu, a na 21. miejscu, jeśli chodzi o wartość importu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premierzy Polski i Norwegii m.in. o połączeniach gazowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!