PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes G.EN. Gaz Energia: znaczenie gazu w energetyce będzie rosło

Autor: wnp.pl (DM)
08-08-2011 09:46
Prezes G.EN. Gaz Energia: znaczenie gazu w energetyce będzie rosło
Fot. Archiwum

Preferowane przez Komisję Europejską czyste technologie i tendencje do dalszego ograniczania emisji CO2 już dziś powodują wzrost znaczenia gazu ziemnego w elektroenergetyce, zarówno w przypadku planowanych inwestycji o dużych mocach, jak i w mniejszych, zdecentralizowanych projektach - mówi dr Bernard Rudkowski, prezes zarządu G.EN. Gaz Energia.

- Analizując sytuację na rynku energii w Polsce, dostrzec można szereg działań zmierzających do zwiększenia wykorzystania gazu ziemnego na potrzeby energetyczne. Obecnie zaledwie 3 proc. energii elektrycznej w Polsce generowane jest w źródłach zasilanych gazem ziemnym. Dla porównania średnia Unii Europejskiej wynosi 23 proc. Z czasem ta znacząca dysproporcja będzie niwelowana. W głównej mierze przyczyni się do tego zmiana polityki inwestycyjnej przedsiębiorstw, które ze względu na wątpliwości dotyczące limitów i kosztów emisji CO2 wycofują się z projektów węglowych, a kapitał angażują chętniej w odnawialne źródła energii i energetykę bazującą na paliwach gazowych - dodaje nasz rozmówca.
- Szczególnie obiecująca wydaje się przyszłość kogeneracji gazowej, która z wielu powodów powinna rozwijać się bardzo dynamicznie. Po pierwsze, wytwarzanie energii w wysokosprawnej kogeneracji, wykorzystującej paliwa gazowe, jest silnie promowane w UE, między innymi poprzez tzw. dyrektywę kogeneracyjną i unijne subwencje. Po drugie, polska polityka energetyczna zakłada wzrost efektywności produkcji energii elektrycznej poprzez budowę wysokosprawnych systemów kogeneracyjnych i stosowanie dla nich mechanizmów wsparcia. Po trzecie, wysoko sprawna kogeneracja gazowa posiada wiele zalet, do których z pewnością zaliczyć można podniesienie sprawności produkcji energii i w związku z tym oszczędność paliw pierwotnych, poprawę bezpieczeństwa energetycznego, redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery i przeciwdziałanie zmianom klimatu, znaczne zmniejszenie strat przesyłowych, ograniczenie kosztów związanych z budową i eksploatacją sieci ciepłowniczych, wzrost niezawodności zasilania, a także możliwość wykorzystywania lokalnych zasobów energetycznych i sprawnego zbilansowania sieci podczas największych obciążeń - uważa Rudkowski.

- Ponadto jednostki kogeneracji gazowej można budować szybko, a ich eksploatacja jest stosunkowo prosta. Warto również dodać, iż nowoczesne agregaty kogeneracyjne są uniwersalne pod względem potencjalnego miejsca zastosowania oraz rodzaju wykorzystywanego paliwa. Oprócz gazu ziemnego mogą być one zasilane gazami kopalnianymi i koksowniczymi, propanem, niskoenergetycznymi gazami palnymi, a także biogazem pochodzącym z oczyszczalni ścieków, składowisk śmieci i produktów organicznych - tłumaczy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP