Prezes GAZ-SYSTEM S.A. uczestnikiem wysłuchania publicznego na temat „Priorytetów infrastruktury energetycznej” w Parlamencie Europejskim

Prezes GAZ-SYSTEM S.A. uczestnikiem wysłuchania publicznego na temat „Priorytetów infrastruktury energetycznej” w Parlamencie Europejskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W celu pełnej integracji europejskiego rynku gazu do 2015 roku, zgodnie z założeniami polityki energetycznej UE, niezbędna jest rozbudowa sieci przesyłowej, która połączy wszystkie kraje członkowskie w jeden zintegrowany system - powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. w wystąpieniu 15 marca 2011 roku podczas publicznego przesłuchania dotyczącego „Priorytetów infrastruktury energetycznej”.

Przedstawiciel GAZ-SYSTEM S.A. wziął udział w spotkaniu na zaproszenie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego jako reprezentant operatorów systemów przesyłowych w branży gazowniczej.

Prezes GAZ-SYSTEM S.A. scharakteryzował rynek gazu ziemnego w Centralnej Europie i potrzeby związane z rozbudową sieci przesyłowej oraz zapewnieniem dywersyfikacji dostaw gazu w tym regionie. Jednocześnie podkreślił, że realizacja polityki energetycznej UE jest priorytetem GAZ-SYSTEM S.A., o czym świadczą strategiczne inwestycje infrastrukturalne Spółki – powstający w Świnoujściu terminal LNG oraz rozbudowa połączeń międzysystemowych z państwami sąsiadującymi, a także polskiej sieci gazociągów przesyłowych.

Do końca 2011 roku GAZ – SYSTEM S.A. zakończy inwestycje dotyczące dwóch interkonektorów: rozbudowę gazociągów na Dolnym Śląsku w celu zwiększenia możliwości importu gazu przez punkt w Lasowie na granicy polsko – niemieckiej oraz nowego połączenia Polska - Czechy.

Rozbudowa połączenia w Lasowie jest dużym projektem, który umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu ziemnego z kierunku Niemiec. Po rozbudowie punktu przesyłowego import surowca wzrośnie o ok. 500 mln metrów sześc. (z 1 do ok. 1,5 mld sześc.), co zwiększy niezależność polskiego systemu gazowego od dostaw surowca z kierunku wschodniego. Z kolei interkonektor z Czechami powstaje we współpracy z czeskim operatorem systemu przesyłowego NET4GAS. Realizacja inwestycji pozwoli początkowo na dostawy ok. 0,5 mld metrów sześć. gazu rocznie i poprawi bezpieczeństwo gazu w tym regionie. W przyszłości, po dalszej rozbudowie, połączenie Polska – Czechy może stać się istotnym elementem korytarza gazowego Północ – Południe – powiedział Jan Chadam.

Kolejnym działaniem GAZ-SYSTEM S.A. na rzecz rozwoju europejskiej infrastruktury przesyłowej jest budowa połączenia ze Słowacją (również jako element Korytarza Północ–Południe) oraz interkonektora z Litwą. Obecnie spółka jest na etapie przygotowywania analiz biznesowych dla tych projektów.

Korytarz Północ-Południe połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym gazoportem w Chorwacji poprzez wykorzystanie wewnętrznej infrastruktury przesyłowej państw Europy Środkowej (Czechy, Słowacja, Węgry) oraz budowę interkonektorów pomiędzy tymi krajami. W przyszłości elementem tej. koncepcji może stać się również gazociąg Baltic Pipe.

W styczniu 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. oraz słowacki operator systemu przesyłowego Eustream a.s podpisały list intencyjny w zakresie współpracy dotyczącej możliwości budowy gazociągu Polska-Słowacja. Pod koniec lutego obydwie firmy złożyły wspólny wniosek o dofinansowanie prac analitycznych w tym zakresie. Cały szeroko zakrojony projekt Korytarza Północ-Południe ma na celu integrację systemów przesyłowych w Europie Środkowej oraz stworzenie technicznych możliwości transportu gazu z alternatywnych źródeł dostaw dla poszczególnych państw.

„Jak widać GAZ-SYSTEM S.A. realizuje i planuje wiele inwestycji na rzecz rozbudowy połączeń międzysystemowych z państwami Unii Europejskiej, zarówno jeśli chodzi o rozwój wewnętrznej infrastruktury przesyłowej, jak i połączeń międzysystemowych. Oprócz interkonektorów z Czechami i Niemcami, spółka do 2014 roku wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych w Polsce. Bez tych inwestycji swobodny przepływ gazu na wewnętrznym rynku Wspólnoty nie będzie możliwy. – zakończył wystąpienie Jan Chadam.

Rozwój zintegrowanej energetycznej sieci Europy został zdefiniowany przez Komisję Europejską w listopadzie 2010 roku w dokumencie "Priorytety w odniesieniu do infrastruktury energetycznej na 2020 roku i w dalszej perspektywie - plan działania na rzecz zintegrowanej europejskiej sieci energetycznej". Projekt ten obejmuje transport energii elektrycznej, gazu, ropy i wyrobów ropopochodnych oraz transport i składowanie CO2.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes GAZ-SYSTEM S.A. uczestnikiem wysłuchania publicznego na temat „Priorytetów infrastruktury energetycznej” w Parlamencie Europejskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!