PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Gaz-Systemu o realizacji umowy operatorskiej na gazociągu jamalskim

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
05-11-2010 18:01
Prezes Gaz-Systemu o realizacji umowy operatorskiej na gazociągu jamalskim

Aneks do umowy gazowej podpisany, tymczasem z Brukseli dochodzą sygnały, że istnieją jakieś wątpliwości. O tym jak faktycznie wygląda sytuacja mówi Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu - spółki, która będzie operatorem na polskim odcinku gazociągu jamalskiego.

Panie Prezesie, o jakim uzupełnieniu umowy operatorskiej mówił komisarz ds. energii Guenther Oettinger?
- Umowa, którą podpisaliśmy z EuRoPol Gazem w sprawie przejęcia zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, jest już sfinalizowana, zgodna z prawem krajowym i unijnym, co potwierdził krajowy regulator. Także na spotkaniu w Brukseli Komisja Europejska nie zgłaszała uwag dotyczących rozwiązań przyjętych w tej umowie. Z zapisów umowy natomiast wynika szereg czynności praktycznych, które należy zrealizować, aby umowa faktycznie była wdrożona. Mam tu na myśli między innymi tzw. kodeks sieci, czyli Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. O tej szczegółowej procedurze, która będzie określała zasady dostępu do gazociągu jamalskiego, sposób korzystania z wolnych mocy przesyłowych na gazociągu oraz sposób regulowania opłat za usługi świadczone przez operatora, mówił wczoraj w wypowiedzi komisarz Oettinger.

Czy w związku z tym przygotowanie tej procedury zablokuje polsko-rosyjską umowę na dostawy gazu?

- Absolutnie nie. Wszystkie dokumenty, tzn. porozumienie międzyrządowe, aneks do umowy na dostawę gazu oraz umowa operatorska - zostały już podpisane przez uprawnione urzędy i spółki. Polska na zabezpieczone dostawy gazu. Zrealizowane zostały też postulaty Komisji Europejskiej dotyczące zapewnienia swobodnego dostępu do wolnych mocy przesyłowych na gazociągu jamalskim. To gwarantuje umowa operatorska podpisana pomiędzy EuRoPol Gaz (właścicielem polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego) a Gaz-System (przyszłym operatorem).

Jak więc w praktyce będzie realizowane przez Gaz-System SA operatorstwo na polskim odcinku gazociągu jamalskiego?

- Na razie nie jesteśmy jeszcze operatorem polskiej części gazociągu jamalskiego. Będzie to możliwe dopiero po wydaniu przez Prezesa URE formalnej decyzji w tej sprawie. Spodziewamy się, że wciągu dwóch tygodni taka decyzja zostanie wydana przez URE.

I co będzie się działo dalej?

- Po wyznaczeniu Gaz-System SA przez Prezesa URE na operatora, przystąpimy do przygotowania Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej dla gazociągu jamalskiego, o której wspominałem wcześniej. Przygotowanie tego dokumentu wynika z umowy operatorskiej oraz przepisów prawa. Taką instrukcję mamy już przygotowaną dla naszych krajowych gazociągów, które także podlegają zasadzie TPA - jest ona opublikowana na naszej stronie internetowej. Teraz podobny dokument musimy przygotować dla polskiego odcinka gazociągu jamalskiego i zgodnie z prawem musimy poddać go publicznym konsultacjom dla uczestników rynku. Jego projekt opublikujemy na stronie internetowej przed wejściem w życie. Ostatecznie dokument ten jest zatwierdzany przez Prezesa URE. Oceniamy, że proces przygotowania, konsultacji i zatwierdzania potrwa kila miesięcy. Po zatwierdzeniu dokumentu przez URE będziemy mogli praktycznie realizować funkcję operatora i zarządzać polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

Rozmawiał: Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP