XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes Gazpromu: Ukraina płaci za gaz mniej niż Polska

Prezes Gazpromu: Ukraina płaci za gaz mniej niż Polska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył we wtorek, że Ukraina płaci za gaz z Rosji mniej niż niektóre kraje europejskie. Jako przykłady wymienił Polskę, Węgry, Rumunię i Turcję.

Miller zauważył również, że taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu na Ukrainie są wyższe niż w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji.

"Cena gazu dla Ukrainy jest niższa niż dla takich państw jak Polska, Węgry, Rumunia i Turcja. Można odnieść wrażenie, że nasi ukraińscy partnerzy wsiedli do pociągu pod nazwą +tani rosyjski gaz+ i nie wiedzą, na której stacji powinni wysiąść. W ten sposób można zajechać daleko. Byleby to nie był ślepy tor" - oznajmił.

Według prezesa Gazpromu, Ukraina otrzymuje gaz z Rosji po cenach porównywalnych do tych płaconych przez odbiorców w Niemczech. Miller zaznaczył przy tym, że Gazprom jest współwłaścicielem niektórych gazociągów na terytorium tego kraju. "Na Ukrainie niczego podobnego nie ma" - powiedział dziennikarzom w Wyborgu nad Zatoką Fińską podczas uroczystości rozpoczęcia napełniania gazem Gazociągu Północnego (Nord Stream).

W ten sposób odniósł się do wypowiedzi ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, który w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant" zaprzeczył, jakoby Ukraina domagała się od Rosji ulgowej ceny gazowego paliwa. Janukowycz zauważył też, że jego kraj płaci za 1000 metrów sześciennych gazu o około 200 dolarów więcej niż Niemcy.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że Kijowowi "chodzi wyłącznie o powrót do sprawiedliwej ceny". "Jest to niemiecka cena minus 70 USD kosztów tranzytu od granicy Rosji do Niemiec" - wyjaśnił.

Zgodnie z dwustronną umową z 19 stycznia 2009 roku cena gazu dla Ukrainy określana jest co kwartał według specjalnej formuły uwzględniającej ceny mazutu i oleju opałowego na rynkach światowych. Jako cenę bazową w porozumieniu tym zapisano 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jednak Ukrainie przysługuje rabat w wysokości 100 USD za 1000 metrów sześciennych, jeśli cena surowca przekracza 330 dolarów, lub 30 procent, jeżeli jest ona niższa od tej kwoty.

W I kwartale tego roku strona ukraińska płaciła 264 dolary, a w II - 296 dolarów. W III kwartale cena wzrosła do 350 dolarów, a w IV może przekroczyć 400 dolarów. Kijów uważa warunki kontraktu za niekorzystne i co jakiś czas domaga się od Moskwy ich zmiany.

Prezes ukraińskiego Naftohazu Jewhen Bakulin poinformował w poniedziałek, że Ukrainę zadowoliłaby cena na poziomie 230 dolarów.

W zeszłym tygodniu premier Ukrainy Mykoła Azarow ostrzegł, że Kijów może zażądać w sądach zmiany obowiązujących kontraktów gazowych z Rosją. Później podał, że jego rząd planuje restrukturyzację Naftohazu, wskutek której spółka przestanie istnieć.

Kreml odpowiedział, że restrukturyzacja Naftohazu nie zwolni strony ukraińskiej z obowiązku dotrzymania kontraktów z Gazpromem i umów międzyrządowych z Rosją. Natomiast Miller oznajmił, że zmiana umów gazowych jest możliwa, ale dopiero po połączeniu Naftohazu z rosyjskim gigantem. To z kolei wykluczył Janukowycz.

Na przełomie 2008 i 2009 roku podobny spór między Rosją a Ukrainą spowodował dwutygodniową przerwę w dostawach paliwa do państw UE. Konflikt został rozwiązany, gdy ówczesna ukraińska premier Julia Tymoszenko ustaliła z premierem Rosji Władimirem Putinem, że cena błękitnego paliwa dla Ukrainy wyniesie 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Tymoszenko, która zgodziła się w 2009 roku na takie warunki, jest obecnie sądzona za przekroczenie pełnomocnictw przy zawieraniu umów gazowych z Rosją i przebywa w areszcie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Gazpromu: Ukraina płaci za gaz mniej niż Polska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!