PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes GEN Gazu o cenach po uwolnieniu rynku

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-11-2011 08:33
Prezes GEN Gazu o cenach po uwolnieniu rynku
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W trwającej obecnie w mediach dyskusji często podnosi się argument, iż uwolnienie cen gazu może początkowo przyczynić się do wzrostu jego cen. Sądzę, iż zjawisko takie może mieć miejsce jedynie w okresie przejściowym, w sytuacji gdy nastąpi uwolnienie cen gazu, bez jednoczesnej likwidacji barier wejścia - mówi portalowi wnp.pl dr Bernard Rudkowski, prezes GEN Gaz Energia.

- Trudno obecnie przewidzieć cenę gazu, jaka obowiązywać będzie po uwolnieniu rynku w Polsce. Nawet w obecnej sytuacji cena gazu ziemnego na rynku krajowym podlega wahaniom ze względu na jej powiązanie z cenami ropy naftowej oraz zmienność kursu dolara. Zakładam, iż po wprowadzeniu wolnego rynku gazu ziemnego jego cena w naszym kraju będzie jeszcze mocniej uzależniona od cen światowych, a te z kolei reagują na zmiany takich czynników jak wielkość światowego popytu na paliwa, tempo wzrostu gospodarczego, sytuacja polityczna w krajach eksportujących surowce energetyczne czy tez temperatury powietrza. Surowce energetyczne są często także instrumentem gry spekulacyjnej. W związku z powyższym nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie jak kształtować się będzie wolnorynkowa cena gazu ziemnego w Polsce – mówi nasz rozmówca.
- Jestem jednak przekonany, iż uwolnienie rynku będzie korzystne dla końcowego odbiorcy. Silna konkurencja między dostawcami gazu ziemnego spowoduje, iż będą oni zmuszeni przejąć część lub nawet całość wzrostu cen hurtowych na siebie zamiast obciążać nim odbiorców. Weźmy przykład z polskiego rynku energii elektrycznej, na którym obecnie już trwa walka o klienta, która zmusiła firmy do proponowania umów z gwarancją ceny, co jest rozwiązaniem bardzo pożądanym między innymi przez małych przedsiębiorców – dodaje prezes Rudkowski.

Czy nie należy się jednak obawiać wzrostu cen?

- W trwającej obecnie w mediach dyskusji często podnosi się argument, iż uwolnienie cen gazu może początkowo przyczynić się do wzrostu jego cen. Sądzę, iż zjawisko takie może mieć miejsce jedynie w okresie przejściowym, w sytuacji gdy nastąpi uwolnienie cen gazu bez jednoczesnej likwidacji barier wejścia. W długim okresie czasu korzyści z uwolnienia rynku gazu ziemnego w Polsce winni odczuć wszyscy jego uczestnicy – podkreśla prezes.

Jego zdaniem: należy także zaznaczyć, iż po uwolnieniu rynku dostawcy gazu ziemnego będą rywalizować między sobą nie tylko ceną, ale także warunkami dostawy, płatności czy też jakością obsługi klienta. W sytuacji gdy po uwolnieniu rynku nie nastąpi znacząca dywersyfikacja źródeł dostaw gazu, może się okazać, iż cena gazu u poszczególnych dostawców będzie zbliżona. W takiej sytuacji wzrośnie znaczenie czynników pozacenowych w procesie podejmowania decyzji o wyborze dostawcy – wyjaśnia Rudkowski.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP