Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes PGNiG: w UE są silne lobby przeciwne gazowi łupkowemu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
29-09-2011 05:29
Prezes PGNiG: w UE są silne lobby przeciwne gazowi łupkowemu
Fot. PTWP

Rozwojowi sektora gazu łupkowego w Unii Europejskiej przeciwne są cztery istotne lobby: lobby atomowe, środowiska zielonych i sektora energetyki odnawialnej oraz dotychczasowi producenci gazu ziemnego - mówi Michał Szubski, prezes PGNiG.

- Nie powinniśmy różnicować rodzaju gazu ze względu na sposób jego eksploatacji. Z punktu widzenia klienta jest wszystko jedno, czy otrzyma on gaz wysokometanowy z Podkarpacia, uzdatniony gaz zaazotowany ze złóż na Niżu Polskim, czy gaz ze złóż niekonwencjonalnych z okolic Gdańska czy Lublina. Istotne jest to, aby eksploatacja gazu była ekonomicznie uzasadniona. Jesteśmy na początkowym etapie poszukiwań gazu z łupków. Wierzę, że nasze działania zakończą się sukcesem, ale jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące opłacalności wydobycia polskiego gazu z łupków. Wszystkie opinie wygłaszane obecnie w tej sprawie to prognozy - mówi Michał Szubski, prezes PGNiG.
Przypomina, że w Polsce wykonano na razie pojedyncze otwory, w których prowadzone są testy i pierwsze zabiegi intensyfikacyjne. Jest wiercony tylko jeden otwór horyzontalny, ale prace się jeszcze nie zakończyły.

- Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, jaka będzie opłacalność wydobycia gazu łupkowego i jaka będzie cena rynkowa tego gazu - dodaje prezes Szubski.

Jak wylicza, prace poszukiwawcze potrwają rok-dwa, decyzje eksploatacyjne będą podejmowane za ok. 2-3 lata. Przy podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu złóż ważny będzie rachunek ekonomiczny.

Michał Szubski ocenia, że bariery związane z poszukiwaniem i ewentualną eksploatacją gazu łupkowego są takie same jak przy innych procesach inwestycyjnych w Polsce i dotyczą tak samo poszukiwania gazu konwencjonalnego, niekonwencjonalnego, budowy gazociągów, linii energetycznych, budowy nowych źródeł wytwarzania energii czy budowy dróg. To m.in. bariery z dostępem do ziemi i z uzyskiwaniem pozwoleń administracyjnych. Według prezesa PGNiG Polska jest trudnym krajem do realizowania inwestycji, ponieważ jest dużo obszarów Natura 2000, są liczne parki krajobrazowe, dość gęsta zabudowa i duże zaludnienie.

- Do roku 1989 prawo własności nie było szanowane, po czym wahadło wychyliło się w drugą stronę. Obecnie dostęp do terenu, nawet, jeżeli jest uzasadniony korzyściami społecznymi, ale nie wyraża na to zgody właściciel, jest bardzo utrudniony - wskazuje Michał Szubski.

Prezes Szubski zwraca także uwagę na pojawiające się w Unii Europejskiej głosy o konieczności wprowadzenia regulacji zakazujących poszukiwania i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP