Prezes PGNiG: zimą możliwe ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu

Prezes PGNiG: zimą możliwe ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli Polska nie podpisze kontraktu z Rosją na dodatkowe dostawy gazu, a zakłady chemiczne zwiększą w lutym produkcję, to ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu są nieuniknione - uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Michał Szubski.

W przypadku takiego scenariusza, gazu wystarczy, ale z trudem; trzeba będzie wprowadzić pewne ograniczenia - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki Maciej Kaliski.

"Moim zdaniem - jako przedstawiciela branży - w listopadzie, by zabezpieczyć dostawy dla szpitali, sektora komunalnego i innych instytucji publicznych, powinien zostać ogłoszony 10 stopień zasilania (dla przemysłu - PAP)" - powiedział w piątek PAP prezes PGNiG Michał Szubski.

Szubski i Kaliski towarzyszą wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi podczas wizyty w Kazachstanie.

Szef PGNiG poinformował, że w przypadku braku długoterminowego kontraktu z Rosjanami, PGNiG będzie starać się o kontrakt krótkoterminowy. "Jeśli jednak żaden kontrakt nie będzie podpisany, a przemysł chemiczny w lutym zwiększy produkcję (nawozów - PAP) w związku z rozpoczęciem sezonu rolniczego, to ograniczenia dostaw dla przemysłu będą nieuniknione" - dodał.

Szubski uważa, że aby uniknąć konieczności takich ograniczeń, kontrakt - krótko lub długo terminowy - na dodatkowe dostawy gazu, powinien być podpisany już w październiku.

Dodał, że w ramach krótkoterminowego kontraktu na dodatkowy miliard m. sześc. gazu, który się właśnie zakończył, Polska nie wykorzystała jeszcze ok. 200 mln m sześc. PGNiG tymczasem nie był w stanie zatłoczyć całej zakontraktowanej ilości gazu, gdyż polskie magazyny są już zapełnione. "Staramy się o przedłużenie tego kontraktu do października, listopada, żeby móc jeszcze odebrać 200 mln m. sześc. gazu" - powiedział Szubski.

Całkowita pojemność polskich magazynów wynosi 1 mld 66 mln m. sześć gazu. Nasz kraj zużywa rocznie ok. 14 mld m. sześc. gazu. W ubiegłym roku było to 13,9 mld m. sześc.; w bieżącym roku zużycie zaplanowano na ok. 15 mld m sześc. Jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na gaz pokrywamy z wydobycia krajowego.

Pytany przez PAP o to, czy w Polsce wystarczy gazu na zimę, jeśli nie zostanie podpisany kontrakty z Rosjanami, Kaliski odparł "wystarczy, ale z trudem". "Mamy pewne braki, ale damy sobie radę" - podkreślił. Przyznał, że w takim przypadku trzeba będzie wprowadzić "pewne ograniczenia" dla przemysłu w poborze gazu.

Kaliski przewiduje, że międzyrządowe negocjacje z Rosjanami nt. rozszerzenia tzw. kontaktu jamalskiego (długoterminowego - PAP) odbędą się w październiku. "Wszystkie symptomy wskazują na to, że będzie +stosowny, silny+ impuls polityczny, który pozwoli wznowić i zintensyfikować rozmowy gazowe" - powiedział dyrektor. Ocenił, że jest szansa, by także w październiku sfinalizować te rozmowy, chociaż "może się to przedłużyć". Pytany przez PAP, czy spór z Rosjanami cały czas toczy się o równe udziały w spółce EuRoPol Gaz, odparł: "to nie jest główny problem".

Polska negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu po 2010 roku w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 roku 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Już od początku tego roku RUE nie realizowało dostaw do naszego kraju. 1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy 1 mld m sześc. gazu w tym roku, który wygasa z końcem września. Wciąż nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku. PAP)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PGNiG: zimą możliwe ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!